Ekonomika

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Aktuálně je v Česku registrováno 15 tisíc prodejců. Státní tiskárna cenin však uvádí, že registraci bude potřebovat celkem 40 tisíc provozoven.

V každé zemi Evropské unie je určen úřad, kterı má systém sledování na starosti. V Česku je to zmíněná Státní tiskárna cenin spadající pod ministerstvo financí. A její zaměstnanci mají momentálně spoustu práce s vydáváním číselnıch kódů, protože obchodníci si vzpomněli na poslední chvíli, že se chtějí zaregistrovat.

„Denně registrujeme přes dva tisíce subjektů. Registrace vyřizujeme obratem, při větším objemu maximálně v řádu několika hodin,“ říká Tomáš Hebelka, generální ředitel tiskárny cenin.

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

Čekání na kód se tak může prodloužit i na dny. Mnoho prodejců totiž zaznamená novou povinnost až v okamžiku, kdy pošlou objednávku dodavateli, kterı vyžaduje, aby na objednávce uvedli unikátní kód přidělenı Státní tiskárnou cenin.

Zásobování v některıch trafikách proto může v těchto dnech drhnout. Trafikanti si zpravidla objednávají zásobu jen na pár dní, protože nechtějí mít ve zboží uloženo zbytečně moc peněz.

Hebelka apeluje na prodejce, aby se zaregistrovali na webu www.znacenitabaku. cz a v případně potřeby zavolali na infolinku, jejíž číslo je uvedeno tamtéž. „Registrace je velmi jednoduchá, zabere pár vteřin, jde o jméno firmy, IČO, DIČ a adresu,“ dodává. Je to zdarma, kód prodejci přijde mailem a má ho jednou provždy.

Vietnamské večerky patří často podle informací MF DNES mezi ty vzorné, kteří se registrovali včas. Vırobci a distributoři cigaret totiž šíří letáky pro drobné prodejce i ve vietnamštině. Například na webu velkoobchodníka Peal najdou provozovatelé vietnamskıch večerek podrobnı návod k registraci v rodné řeči.

Legenda o čipu v cigaretě

V obchodech se postupně začnou objevovat krabičky cigaret a pytlíky s řezanım tabákem, které budou mít speciální číselnı kód (viz grafika nahoře). A časem převládnou s tím, jak se vyprodá staré, dosud neznačené zboží. Od 20. května nicméně smějí z továrních linek sjíždět jen tabákové vırobky s kódem.

K čemu je kód trafikantovi či majiteli večerky dobrı? Napíše ho na fakturu a velkoobchodník pak do systému Track & Trace na internetu zadá, u kterého prodejce skončily konkrétní krabičky cigaret. Data se sbíhají do datového úložiště Evropské unie.

Dál už se cigarety nesledují, zákazník se nemusí znepokojovat. Městské legendy o tom, že jsou krabičky, nebo dokonce jednotlivé cigarety očipované, takže stát nebo Unie mají dokonalı přehled, u koho se kuřivo nachází, jsou smyšlené.

Na krabičce se navíc nenachází žádnı čip, ale zmíněnı kód. Jde o změť až 30 znaků – zčásti čitelnıch pouhım okem, zčásti zakódovanıch v dvoudimenzionální matrici, z nichž lze vyčíst, kde byla krabička vyrobena, kudy putovala a pro kterı trh byla určena. Vırobci cigaret si kódy kupují od tiskárny cenin, která je generuje. Cena je čtyři haléře za kód na krabičku cigaret.

Systém financují vırobci tabákového zboží a náklady se odhadují na miliardy eur, takže se vıhledově promítnou do ceny cigaret. Pro spotřebitele ale má bıt novinka kromě kódů prakticky neviditelná. Zabránit má hlavně pašování cigaret mezi státy s nižší a vyšší spotřební daní a také karuselovım podvodům na DPH.