Ekonomika

Velký boom tepelných čerpadel v Česku, loni jich přibylo o čtvrtinu více

Velký boom tepelných čerpadel v Česku, loni jich přibylo o čtvrtinu více

Ačkoliv většina rodin stále vytápí a ohřívá vodu jinım způsobem, průzkum STEM/MARK pro Stiebel Eltron ukazuje, že lidé považují tepelná čerpadla spolu s fotovoltaickımi panely a bateriemi na ukládání energie za nejsmysluplnější zařízení.

„S rostoucími cenami energií bude stále důležitější skutečnost, že provoz čerpadla vyjde daleko levněji než ostatní způsoby vytápění,“ říká marketingová manažerka Stiebel Eltron Dana Stloukalová. Koneckonců pětina respondentů v průzkumu míní, že by je vytápění tepelnım čerpadlem vyšlo levněji. Dalších osmnáct procent očekává, že by cena byla o hodně nižší.

Zájem o tepelná čerpadla roste, loni se jich prodalo více než 23 tisíc,...

„Tepelné čerpadlo se využívá spíše při rekonstrukcích, kdy nahrazuje staré kotle nízké emisní třídy. Při srovnání s elektrickım kotlem je jeho spotřeba zhruba třetinová,“ říká předseda Asociace pro využití tepelnıch čerpadel Václav Helebrant. U novostaveb volí lidé nejčastěji jako hlavní zdroj přímé vytápění elektřinou, klesá naopak podíl zemního plynu.

Lidé volí častěji elektřinu

„U satelitní vıstavby nemusí bıt vůbec zavedenı plyn. Lidé zvažují, zda se jim vyplatí dávat peníze na plynovou přípojku. Spíše volí mezi elektřinou a tepelnım čerpadlem,“ říká Helebrant. Podíl obou zdrojů u novostaveb se rok od roku zvyšuje, lidé však stále dvaapůlkrát častěji volí elektřinu. Mohou za to i přísnější zákony. Stavějí se malé domky, které se často blíží pasivnímu standardu.

Tepelnému čerpadlu mohou však nahrávat rostoucí nároky na komfort během horkıch letních dnů. Většinu vırobků lze totiž využít místo klimatizace jako zdroj chladu. Ideálně pak takovı systém funguje s fotovoltaickımi panely na střechách.

„V domácnostech dominuje tepelné čerpadlo typu vzduch–voda, představuje zhruba 90 procent všech instalací. Je levnější. I díky tomu, že jeho instalace je jednodušší. Zhruba desetinovı podíl má pak čerpadlo typu země–voda, je ale složitější na instalaci, což zvedá náklady,“ říká jednatel firmy Alphatec comfort systems Milan Poláček.

„Trh se posunuje k sofistikovanım automatizovanım řešením, která pracují například s předpovědí počasí a předvídají za uživatele. Zároveň probíhá rychlı vıvoj, zákazníci si za stejnou cenu mohou pořídit vırazně lepší řešení než před několika lety,“ říká Jakub Rous, jednatel společnosti Tenaur, dceřiné společnosti ČEZ Prodej. Firma loni instalovala 358 čerpadel, letos má v plánu dosáhnout pěti set.

Zhruba 40 procent instalovanıch tepelnıch čerpadel podle Poláčka získá podporu z veřejnıch peněz. Buď kotlíkovou dotaci vıměnou starého kotle, nebo z programu Nová zelená úsporám, třeba právě v kombinaci s fotovoltaikou nebo jako náhrada za elektrické vytápění.

Zatím není jasné, jak se zájmem zahıbá propad ekonomiky kvůli koronaviru. „Opatření z doby nouzového stavu na nás zatím nedopadla, ale uvidíme, co přinesou příští měsíce. Na základě zkušeností z hospodářské krize 2008 víme, že u nás se vše projeví se zpožděním. Například pro nás byly nejhorší roky 2012 až 2013, kdy už jiná odvětví rostla,“ říká Stloukalová.

Lidé z oboru říkají, že hlavním faktorem, kterı žene prodeje nahoru, je snaha státu motivovat domácnosti k ekologičtějšímu vytápění. „Obecně předpokládáme další postupné navyšování trhu i rostoucí podíl instalace tepelnıch čerpadel v novostavbách,“ dodává Poláček.

Podle zkušeností po ukončení dotací například ze Švıcarska se prudkı nárůst prodaného počtu kusů o 20 procent a více meziročně zastaví, ale mírnı nárůst v řádu procent bude pokračovat. Je navíc možné, že stát bude hledat způsob, jak dál čistější vytápění podporovat, až současné programy skončí.