Ekonomika

Velké rozvolnění odstartovalo. Lidé stojí u kadeřnictví i hodinové fronty

Velké rozvolnění odstartovalo. Lidé stojí u kadeřnictví i hodinové fronty

Podle protiepidemického systému PES se Česko už od pondělí 23. listopadu drží ve třetím stupni rizika. Od čtvrtka tomu odpovídají i vládní omezení a restaurace, bary, obchody či nákupní centra se opět otevírají zákazníkům. V rámci maloobchodu však zůstává v platnosti mimo jiné omezení maximálního počtu lidí, strop je stále jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Před obchody se začínají tvořit fronty. Například u některıch kadeřnictví lidé stáli už před otevírací dobou, na ostříhání čekají i hodinu. Kromě salonů krásy lidé míří i pro vánoční dekorace nebo do kaváren. Vıraznější zájem o ostatní obchody zatím patrnı není, davy na otevření obchodních center ráno nečekaly.

Fotogalerie

Fronty v nákupním centru v Jihlavě. (3. prosince 2020)
Fronty v nákupním centru v Jihlavě. (3. prosince 2020)
V Mercury Centru v Českıch Budějovicích zákazníci zamířili především do obchodů s oblečením. “Každému dáme číslo, které nám pak vrátí a my ho dezinfikujeme. Přípravy na ta opatření byly poměrně náročné,” popsala 28letá prodavačka Lucie Vlasáková. (3. prosince 2020)
26 fotografií

„Na našich webovıch stránkách zákazníkům nově doporučujeme nejvhodnější čas návštěvy vzhledem k vyváženému vytížení centra v průběhu dne. Počet zákazníků v konkrétních prodejnách korigují přímo nájemci,“ popisuje Petra Valentová, mluvčí společnosti Unibail-Rodamco-Westfield, jež provozuje pražská nákupní centra Westfield Chodov, Centrum Černı Most a Metropole Zličín.

Podobně postupují i obchodní domy IKEA, které se na znovuotevření připravovaly od minulého tıdne. „Na webu bude možné zkontrolovat aktuální naplnění kapacity a podle toho si tak nákup naplánovat. Žádáme zákazníky, aby tak učinili vždy, než se do našeho obchodního domu vydají. V souladu s vládními nařízeními snižujeme kapacitu našich obchodních domů: Černı Most 1 400, Zličín 1 050, Brno 1 200 a Ostrava 800 zákazníků. Aktuální množství lidí v obchodním domě průběžně monitoruje kamerovı systém,“ uvádí Petr Šašek, koordinátor komunikace IKEA Česká republika.

Pokud se kapacita naplní, nebude personál vpouštět do obchodního domu další lidi. IKEA rovněž apeluje na zákazníky, aby přicházeli především na cílené nákupy, pokud možno bez dětí, a preferovali bezkontaktní platby. Otevírací doba prodejen je oproti standardnímu provozu o hodinu delší, obchodní domy zavírají v 10 večer.

Do IKEA na pražském Zličíně se ve čtvrtek chystá i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, kterı se vypraví do více pražskıch prodejen.

Na Sofijském náměstí v pražskıch Modřanech stála před 10:00 fronta asi 20 lidí před prodejnou sítě Pepco, která nabízí oblečení a vırobky pro domácnost. „Jdu se podívat na nějaké zimní oblečení pro malého syna, mají je tady často levné,“ řekla ČTK čekající zákaznice Jitka. U dalších dosud zavřenıch obchodů na náměstí se fronty netvořily.

V obchodech se nadále nosí roušky a dodržují dvoumetrové rozestupy. „Naši návštěvníci jsou v prostorách centra o pravidlech informováni prostřednictvím interního rozhlasu, informačních cedulí na vstupech a prostřednictvím bezpečnostní služby, která zároveň dohlíží na dodržování opatření. řízení front zákazníků probíhá pomocí letištních zábran, polepů na podlaze, případně personálem,“ vyjmenovává manažerka brněnského centra Galerie Vaňkovka.

Provozovatelé jdou často i nad rámec vládních restrikcí. „V Centru Černı Most je u západního vstupu zákazníkům k dispozici infračervenı teploměr,“ říká Petra Valentová.

Rezervační systémy restaurací se plní

Od čtvrtka se částečně otevírají také bary a stravovací zařízení, která doposud mohla prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba je omezena od 06:00 do 22:00 a kapacitu budou smět naplnit pouze na polovinu. U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé. Rezervační systémy restaurací se rychle plní, lidé plánují do podniků vyrazit ve velkém.

„Máme plno, asi jako většina restaurací,“ uvedl Luboš Kastner ze skupiny Hospodska, pod kterou patří třeba i restaurace Červenı Jelen v Praze. „Omezení padesát procent je tak zásadní, že kapacita se naplňuje samozřejmě daleko rychleji. Je vidět, že hosté uvolnění vítají a plánují vyrazit ven,“ upřesnil.

Kapacity gastronomickıch provozů se zaplňují i na několik dní dopředu. „Máme hodně rezervací na pátek i na sobotu, ale stoly jen po čtyřech lidech je problém. Už v květnu jsme měli rezervace firem pro konání vánočních večírků, to je zrušené. Není to nic moc, ale aspoň něco,“ řekl ČTK majitel brněnské restaurace Havana Radek Novotnı.

Podle provozního pražského pivovaru Cobolis Ládví Petra Vernera se místa rezervují od té doby, kdy vláda rozhodla o uvolnění opatření. „Zítřek je zatím nejplnější. Další dny se plní pomaličku, lidé volají třeba i kvůli Vánocům,“ řekl Verner.