Ekonomika

Velké automobilky se prohnou? V EU jim hrozí miliardové pokuty

Velké automobilky se prohnou? V EU jim hrozí miliardové pokuty

Největší pokutu, a to až 1,83 miliardy eur (46,7 miliardy Kč), by mohl dostat Volkswagen. Ten je největší automobilkou v Evropě podle podílu na trhu. Aby automobilka splnila přísnější pravidla, plánuje od příštího roku masovou vırobu elektrickıch aut. Pokuta pro Fiat Chrysler by mohla činit 746 milionů eur.

Automobilky musejí podle nového nařízení do roku 2021 snížit průměr emisí vozového parku u osobních aut na 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr. Za vyšší emise budou platit pokuty.

AlixPartners pro svůj odhad vıše pokuty použil údaje o emisích aut z konce roku 2017. Od té doby se velkım automobilkám podařilo zvıšit prodej elektrickıch a hybridních vozů, které mají nižší emise. Nicméně údaje Evropské agentury pro životní prostředí ukazují, že emise za poslední dva roky se zvyšují a loni dokonce byly nejvyšší za čtyři roky.

Volkswagen už dříve uvedl, že plánuje nová emisní pravidla plnit. Fiat Chrysler prohlásil, že využije tu nejlevnější možnost, což může znamenat i to, že za nadměrné emise zaplatí.

"Pokud vyrábíte silnější auta a máte větší podíl naftovıch vozů, budete se muset hodně snažit, pokud chcete zmírnit případné sankce," uvedl vıkonnı ředitel AlixPartners Elmar Kades.

AlixPatners ve studii o vıhledu globálního automobilového trhu také upozorňuje, že v příštích třech letech bude prodej aut stagnovat nebo klesat. To bude mít negativní dopad na ziskové marže dodavatelů a vırobců, zvláště těch, kteří se snaží vyrovnat prodej elektrickıch vozů a vozů se spalovacím motorem. Jedním z nejhorších scénářů pro automobilky je stagnace nebo pokles poptávky v době, kdy mají vysoké investice do novıch aut. Aby se s tím lépe vyrovnaly, budou muset snižovat náklady, uvedla agentura Reuters.