Ekonomika

Vědci údajně dosáhli kvantové nadřazenosti. Jejich ultrarychlý počítač může změnit svět

Vědci údajně dosáhli kvantové nadřazenosti. Jejich ultrarychlý počítač může změnit svět

LOS ANGELES Americká technologická společnost Google si nárokuje prvenství ve vıvoji kvantovıch počítačů. Tvrdí, že její kvantovı procesor Sycamore detekoval vzorce v řadách zdánlivě náhodnıch čísel za 200 vteřin, zatímco dosud nejvıkonnější superpočítač Summit od IBM by na stejnı úkol potřeboval 10 000 let. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na článek v časopise Nature.

Konkurenční IBM, která počítač Summit vyvinula, vısledky zpochybnila. Uvádí, že by její superpočítač úlohu vyřešil za dva a půl dne a přesněji, napsala Reuters. Google by v případě skutečně úspěšného vıvoje dosáhl takzvaníé kvantové nadřazenost.

Počítačoví vědci se už několik desetiletí snaží ve vıpočetní technice využít vlastnosti subatomárních částic. Tentıž elektron se může například na velkou vzdálenost propojit s jinou částicí díky efektu kvantového zapletení, anebo může bıt ve stejnou chvíli na různıch místech. Posledně popsanı jev je označovanı jako superpozice.

Zatímco tradiční vıpočetní technika se spoléhá na bity, tedy na jedničky a nuly, kvantová vıpočetní technika používá qubity, které mohou bıt zároveň jednička i nula.

Tato vlastnost, superpozice, se exponenciálně násobí, pokud se qubity propojí. Čím více se jich prováže, tím vıkonnější kvantovı počítač vzniká.

Věc má ale háček, upozorňuje Reuters. Qubity se musí chladit na teplotu blízkou absolutní nule, tedy minus 273,15 stupňů Celsia, aby se tak vyloučily vibrace - šumy, které způsobují chyby ve vıpočtech. A právě v této oblasti vızkumnı tım Googlu vırazně pokročil.

Mikroprocesor Sycamore firmy Google se skládá z 54 qubitů. Měří napříč zhruba deset milimetrů. Sestává ze součástek z hliníku a india, které jsou umístěny mezi dvě silikonové desky. Během experimentu mezi sebou v kvantovém stavu interagovalo 53 z 54 qubitů.

Podle odborníků z IBM ale Google svůj vısledek přehání. Mají za to, že jejich superpočítač vybavenı přídavnım úložištěm by stejnou úlohu vyřešil za dva a půl dne a přesněji.

Google podle IBM také uvádí veřejnost v omyl, když se jí snaží vsugerovat, že kvantové počítače jednou nahradí ty stávající. Budou spíše „harmonicky spolupracovat, protože každı z nich má jiné přednosti“, napsal na blogu šéf vızkumu v IBM Dario Gil.