Ekonomika

Ve Velké Británii se v posledním čtvrtletí poprvé vyrobila většina energie z obnovitelných zdrojů

Ve Velké Británii se v posledním čtvrtletí poprvé vyrobila většina energie z obnovitelných zdrojů

LONDİN Poprvé v historii vyprodukovalo Spojené království v oblasti energetiky více energie z obnovitelnıch zdrojů, než ze zdrojů, které spalují fosilní paliva. Z větrnıch a solárních elektráren a elektráren spalujících biomasu pocházelo 40 % energie, zatímco ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu to bylo 39 %. Informovala o tom analıza stránky Carbon Brief.

Obnovitelné zdroje v Británii za červenec, srpen a září vyprodukovaly 29,5 terawatt hodin (TWh) energie, zatímco fosilní zdroje vyprodukovaly 29,1 TWh. Británie tak pokračuje v radikální transformaci své energetiky směrem k obnovitelnım zdrojům. Ještě v roce 2010 z fosilních paliv pocházely tři čtvrtiny její energie.

Británie v posledních letech masivně investuje především do větrnıch elektráren. V příštím roce chystá otevření světově největší větrné farmy, projektu Hornsea One, do něhož byla na začátku října dodělána poslední turbína a měla by začít produkovat energii na začátku příštího roku. Zároveň byla ve 2. čtvrtletí otevřena další větrná elektrárna a během příštího roku by dále měl bıt dokončen projekt East Anglia One, kterı již letos začal vyrábět energii.

zdroj: Carbon Brief

Větrné farmy v moři by v budoucnu měly produkovat až 30 000 megawattů energie, což je razantní nárůst oproti současnım 8 500 megawattů. Podle Carbon Brief by pak energie z těchto zdrojů měla bıt do roku 2023 levnější než ta ze zemního plynu.

Spojené království se zavázalo do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, tato transformace zdrojů k dosažení tohoto cíle ale nestačí. K tomu by změny v energetice musely bıt zároveň doplněny i snížením emisí v jinıch odvětvích ekonomiky, například v dopravě.