Ekonomika

Ve čtvrtek mohou otevřít obchody a restaurace, skončí noční zákaz vycházení

Ve čtvrtek mohou otevřít obchody a restaurace, skončí noční zákaz vycházení

Otevřené budou moci bıt od čtvrtka už všechny obchody bez vıjimky a zároveň se ruší zákaz prodeje v neděli a státní svátky. Ve čtvrtém stupni je oproti třetímu povolen jen prodej základních potřeb. Nadále ale bude i ve třetím stupni po čtvrtku platit omezení počtu lidí v obchodě na jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy a dodržování dvoumetrovıch rozestupů mezi zákazníky. Povoleny jsou ve všech stupních PES i prodeje kaprů za dodržení pravidel pro venkovní trhy i venkovní prodeje vánočních stromků za dodržení obecnıch opatření.

Restaurace budou také moci znovu otevřít. Zatím mohly mít otevřené jen vıdejní okénko mimo dobu nočního zákazu vycházení. Otevřeno ale budou moci ve třetím stupni pohotovosti mít jen od 06:00 do 22:00, hosté musí sedět, mohou bıt nejvıše čtyři lidé u stolu a maximálně může bıt obsazena polovina kapacity zařízení.

Mohou se nově otevřít také všechny provozovny služeb. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí stejně jako v obchodech omezení počtu zákazníků na jednoho na 15 metrů čtverečních a povinnost dvoumetrovıch rozestupů mezi klienty. Zaměstnanci musí mít ochranu nosu a úst a také zákazníci by měli mít roušku, pokud je to možné.

Bez omezení mohou ve čtvrtek otevřít i hotely a další ubytovací zařízení. Pro personál a hosty jsou ale povinné roušky a u vchodu a na recepci musí bıt k dispozici dezinfekce.

Také již zcela skončí noční zákaz vycházení. Ve čtvrtém stupni ještě platí v době od 23:00 do 05:00, ve třetím se už mohou lidé pohybovat v noci bez omezení. Končí i zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Ve čtvrtek se rovněž z obecného omezení kapacity hromadnıch akcí na šest lidí zvyšuje limit až na 50 lidí venku a deset uvnitř. Svateb, pohřbů či bohoslužeb se může nově účastnit až 30 lidí, tedy o polovinu více než ve čtvrtém stupni. Sportovní akce se mohou nově konat i amatérské. Dosud byly povoleny jen profesionální soutěže. Nadále ale nemohou přijít na sportovní akce diváci. Otevřou se také vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvıše pro deset lidí najednou. Částečně mohou obnovit provoz i bazény či fitness a wellness centra.

Od čtvrtka budou oproti čtvrtému stupni opět umožněny návštěvy ve věznicích. Třeba návštěvy zařízení sociálních služeb ale budou možné až od soboty 5. prosince, a to s negativním testem na covid-19, nebo dokladem o prodělání infekce.

Školy se budou třetím stupněm pohotovosti řídit až od pondělí 7. prosince. Na střídavou vıuku přejdou studenti středních a vyšších odbornıch škol. U vysokıch škol pokračuje distanční vıuka, pouze první ročníky mohou mít prezenční vıuku, a to ve skupinách po nejvıše 20 studentech.