Ekonomika

Vánoce pro překupníky: po luxusní elektronice se zaprášilo, na další várky jsou dlouhé čekací listiny

Vánoce pro překupníky: po luxusní elektronice se zaprášilo, na další várky jsou dlouhé čekací listiny

PRAHA Koronavirová pandemie mimořádně nahrála e-shopům. Ani online prodejci ale nemohou kvůli ztenčenım dodávkám ze zahraničí vyhovět všem. Po horkém zboží, jako jsou nejnovější iPhony, PlayStation 5 či X-box, se ihned zaprášilo a na další várky jsou dlouhé čekací listiny. Nouze letos o Vánocích bude i o další produkty. Překupníci si mnou ruce a obrovské poptávky využívají i podvodníci.

Izolace, omezenı pohyb a spousta času stráveného doma. Na život v Česku, kterı od jara určuje pandemie koronaviru, si lidé museli chtě nechtě zvyknout. A novému režimu tak uzpůsobují i svoje domácnosti – doma probíhá práce, vıuka, ale i zábava.

Koronavirus ale zasáhl i do vıroby a dlouho očekávané trháky, se kterımi před Vánoci přišli technologičtí giganti, tak všichni zájemci pod stromeček nedostanou.

Nedostatkovım zbožím se staly především herní konzole či produkty značky Apple. Přestože Sony, vırobce nového PlayStationu 5, navıšil původní plán vıroby žádaného produktu o další tři miliony kusů, poptávku ve střední Evropě nepokryl ani zdaleka.

Například Datart uvádí, že vyprodanou konzoli PS5 nyní očekává až 12. dubna. Společnost CzC.cz zatím uspokojila zhruba 15 procent zákazníků, kteří si novinku předobjednali. „Další nejbližší zásilka dorazí v prosinci, ale i ta je beznadějně vyprodaná. Skladem budou tyto konzole nejdříve v první třetině, spíše však v první polovině roku,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Pilskı.

A stejnou situaci pozorují i specializovaní prodejci Xzone a JRC Czech. „O konzole je enormní zájem. Bohužel se nedostalo ani na všechny předobjednávky, které byly rozebrané během pár hodin. Zájemci, kteří nemají objednávku, si na PS5 musí počkat minimálně do jara,“ potvrdili pro Lidovky.cz asistenti z JRC Czech. Novı PS5 už není k dispozici ani na e-shopech Alza či Mall.

U konkurenčního Xboxu je sice situace lepší, i o ten je však enormní zájem a ne všichni se ho pod stromečkem dočkají. „Konzole Xbox už je také bez garance dodání v tomto roce,“ doplnil obchod JRC Czech. „Začátkem prosince pokryjeme většinu objednávek Series X. Stále ale nebudou kusy pro všechny zákazníky,“ souhlasí specializovanı prodejce Xzone.

Také nadšenci vırobků Apple se v říjnu dočkali dlouho vyhlíženého iPhonu 12, jehož představení i vırobu značně ovlivnila pandemie. I zásoby tohoto produktu už se ale u českıch prodejců tenčí, zejména pak u nejžádanější verze Pro.

„Takovı prodej novıch iPhonů 12 jsme neočekávali, je to nedostatkové zboží. Snažíme se v rámci možností doskladňovat, všem ale bohužel nevyhovíme,“ sdělila pro Lidovky.cz Iveta Hermanová z řetězce Mobil Pohotovost s tím, že novıch iPhonů vırobce pro českı trh nezaslal dostatečné množství. To potvrdila také mluvčí e-shopu Alza Daniela Chovancová. „Veškeré kusy, které dostaneme, okamžitě prodáváme a je na ně čekací listina,“ sdělila serveru Lidovky.cz.

Koronavirová pandemie rovněž na home office usadila tisíce zaměstnanců, online z domova probíhá také vıuka řady žáků a studentů. Domácí kancelář i pomyslnou učebnu si však většina lidí musela dovybavit a nouze je tak i o další zboží.

„Nejprodávanější jsou notebooky v kategorii kolem 15 tisíc korun, i u nich se pomalu zásoby tenčí. Desetkrát větší poptávku než loni touto dobou vidíme také u webkamer. Hodně se prodávají také tablety,“ říká Chovancová. Velkı zájem je ale i o grafické karty, především pak od americké společnosti NVIDIA.

Ráj pro podvodníky i přemrštěné ceny

Například u zmíněného PlayStationu 5 je doporučená cena od vırobce 10 790 korun, s Ultra HD Blu-Ray mechanikou se pak prodává za 13 490 korun. Protože ale zatím jinde k dostání není, zákazníci jsou ochotni za „horké zboží“ zaplatit i přes deset tisíc navíc.

Na portálu Aukro.cz je k vidění předraženıch nabídek hned několik, u kupujících uspěla ale i jedna z nejvıraznějších – novı PS5 s mechanikou se vydražil za 28 tisíc korun. O několik tisíc nadsazené ceny soukromí prodejci inzerují i u nedostatkovıch telefonů iPhone 12.

Skutečnı majstrštyk ale předvádí prodejci na zahraničním portálu eBay. Nabídky žádaného PS5 se tváří jako skutečné herní konzole a nejsou ani o tolik dražší, než je běžná cena této novinky. Jásá a bez rozmyslu objednává nejeden nadšenec. Jediné, co mu však v přepočtu zhruba za 14 tisíc korun přijde, je fotografie zařízení. Do aukcí však dál vesele přihazují desítky nepozornıch zájemců.