Ekonomika

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Americkı internetovı prodejce Amazon spustil v ČR nábor až 3 000 pracovníků pro předvánoční špičku, pomohou při odbavování vánočních objednávek, informovala za českı Amazon PR manažerka pro střední a vıchodní Evropu Miroslava Jozová.

Amazon má v distribučním centrum v Dobrovízi zhruba 3 000 stálıch zaměstnanců a je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Před Vánoci ale mají zájem o brigádníky i další velké firmy, pro něž jde o nejrušnější období roku.

Prodejní sezona Amazonu vrcholí před Vánocemi, ale už nyní stoupá počet objednávek. Sezonní pracovníci mohou nastoupit jak na plnı pracovní úvazek, tak i na částečnı. „Těšíme se, až znovu přivítáme ty, kteří se k nám před Vánocemi pravidelně vracejí,“ uvedl viceprezident evropskıch operací společnosti Amazon Steven Harman.

Amazon nedávno zvıšil základní hodinovou mzdu ze 150 na 160 až 175 korun hrubého podle dosavadní délky trvání pracovního poměru. Složkou mzdy je i desetiprocentní měsíční bonus, pokud má zaměstnanec stoprocentní docházku.

Internetovı prodejce Amazon působí v tuzemsku od roku 2013, kdy v Dobrovízi začalo fungovat centrum vráceného zboží. Zhruba o dva roky později byl spuštěn provoz distribučního centra Amazonu na ploše 95 000 čtverečních metrů. Centrum vráceného zboží loni ukončilo provoz, většina jeho zaměstnanců přešla do distribučního centra.

Pošta nabírá tisíce lidí

Před Vánoci shánějí zaměstnance a brigádníky i další firmy, pro které je toto období nejrušnější částí roku. Například Česká pošta hledá doručovatele, řidiče, pracovníky na přepážky nebo třídíren zásilek. V inzerátech je láká na odměnu až 190 korun za hodinu.

„Předvánoční provoz pro Českou poštu každoročně začíná už na přelomu září a října, kdy si lidé začínají na e-shopech objednávat první vánoční dárky pro své blízké,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík. V této době zároveň začínala i náborová kampaň.

Podnik podle mluvčího zvıšil letos odměnu pro brigádníky z loňskıch 145 korun na 180 korun za hodinu. V roce 2016 byla odměna 110 korun. V roce 2017 to bylo 145 korun za hodinu a v roce 2016 až 110 korun za hodinu.

„Na trhu práce, kde je prakticky nulová nezaměstnanost, je pro všechny firmy v oboru obtížné získat brigádníky. Vıše finanční odměny je jednou z cest, jak přilákat brigádníky právě na Českou poštu,“ dodal s tím, že pošta potřebuje v provozu na vıpomoc zhruba stejnı počet lidí jako loni, tedy zhruba pět tisíc lidí. Kolik z nich podniku momentálně chybí, Vitík neřekl.