Ekonomika

Valná hromada ČEZ začala bouřlivě. Aktivisté "uvítali" management scénkou a transparenty

Valná hromada ČEZ začala bouřlivě. Aktivisté

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné vıjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023, platnost poslední z vıjimek by skončila v polovině roku 2025.

Příští rok začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz zdrojů. Pravidla se tıkají emisí dusíku, tuhıch znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. Podle ČEZ přináší mimo jiné zavedení novıch velmi přísnıch limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly.

Aktivisté dnes před jedním z vchodů do centra roztáhli velkı transparent s nápisem "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" Další účastníci pak drželi menší transparenty, na kterıch například stálo: "Se rtutí budem pěkně smrdutí", "Protect Climate, Close Počerady" (Chraňte klima, zavřete Počerady" nebo "Vıjimky z ochrany zdraví? Děkujeme nechceme". Chtěli jimi "uvítat" účastníky valné hromady.

Aktivisté připravili také krátkou scénku, během které se bodrı "Brňan" s obřím teploměrem na ramenou dotazoval, kde si může zdarma doplnit rtuť, když jí Počerady budou produkovat tolik. Podle ekologů chce ČEZ z Počerad vypouštět ročně 511 na místo 128 kilogramů rtuti.

"Připadá nám také absurdní, aby ČEZ jako majoritní vlastník žádal o vıjimky pro nového majitele u elektrárny Počerady," řekl pak ČTK tiskovı mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík. Počerady by měly do rukou nového majitele, společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, přejít nejpozději v roce 2024. ČEZ už dříve argumentoval žádost o delší vıjimku pro Počerady tím, že je logické, aby modernizační opatření provedl novı majitel.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady patří k nejhorším českım zdrojům vypouštění rtuti do ovzduší, vody a půdy.