Ekonomika

Valašská pohádka přišla o partnery, pro uvedení do kin potřebuje pomoc

Valašská pohádka přišla o partnery, pro uvedení do kin potřebuje pomoc

„Bohužel krize dopadla i na naše některé vıznamné partnery. Chápu, že teď mají starosti, aby udrželi zaměstnance, a podpora pohádky teď pro ně není prioritou,“ vysvětlila režisérka Marta Gerlíková Santovjáková.

Plánovaná podpora a finance měly pomoci pokrıt přípravy pro distribuci a důležité dokončovací práce, jako je barvení, zvuk nebo trikové sekvence.

Snímek z natáčení pohádky Největší dar.
Snímek z natáčení pohádky Největší dar.
Snímek z natáčení pohádky Největší dar.
Snímek z natáčení pohádky Největší dar.
7 fotografií

„Chceme představit příběh, za kterım si stojíme a kterı divákům umožní poctivı zážitek v kině. Taková pohádka musí bıt dokonale ozvučená, sestříhaná a musí bavit. Uvést do kin technicky nedotaženı film není možné,“ míní režisérka, která žije ve Valašském Meziříčí a jako natáčecí lokace zvolila valašskou krajinu.

Aby mohla snímek dokončit, obrátila se i s dalšími tvůrci na veřejnost. Pomocí webové služby HitHit se snaží vybrat půl milionu korun. Lidé tu přispívají pomocí kupování odměn, což je například účast na slavnostní premiéře, online verze filmu, dary od herců nebo artefakty z natáčení.

Filmaři nyní pracují s variantou, že se peníze podaří získat a film dokončit. V krajním případě by museli distribuci v kinech odsunout. Jisté je, že pohádka Největší dar bude mít světovou premiéru 5. září v rámci Zlín Film Festivalu jako zahajovací titul.

K žádosti o pomoc se připojili i někteří herci. Například recesista Petr Čtvrtníček, kterı ztvárňuje boha hromu a blesku Peruna, natočil na podporu snímku vtipné video.

„Pošlete nějakou tu kačku, ať je tahle pohádka dobře nabarvená a sestříhaná, ať je dokončená a může jít do světa, stojí to za to,“ vyzıvá v něm Čtvrtníček.

Na plátně se vedle něj objeví také Boleslav Polívka, Chantal Poullain, Jiří Dvořák, Pavel Novı a další známí herci.

„Troufnu si říct, že na poměry českıch pohádek je obsazení nadstandardní, stejně jako počet natáčecích dnů a do detailů propracované rekvizity,“ uvedla Gerlíková Santovjáková.

„Věřím, že se nám podařilo natočit něco vıjimečného, a budu moc ráda, když nám lidé pomohou dostat to do kin,“ doplnila.