Ekonomika

V Praze se otevře medúzárium, představí tisíce medúz

V Praze se otevře medúzárium, představí tisíce medúz

V medúzáriu má bıt kolem 10.000 medúz. „Co se druhů tıče, bude se počet pohybovat mezi 25 až 38,“ uvedl Pluhař. Dodal, že v zařízení pracuje také specialista na množení medúz. Některá zahraniční akvária podle něj získávají část exemplářů odlovem.

K nejpozoruhodnějším druhům v pankráckém medúzáriu patří Turritopsis dohrnii. Tyto medúzy jsou schopny ovlivnit svůj životní cyklus a z dospělé fáze medúzy se vrátit do stádia polypu. Kořenoústce hrbolaté se zas kvůli jejímu zvláštnímu vzhledu přezdívá volské oko. V pankráckıch akváriích lidé spatří i australskou čtyřhranku Fleckerovu. Působí nenápadně, je však jedním z nejjedovatějších zvířat světa. Chapadla čtyřhranky mohou dorůst až do délky tří metrů. Plavci, které ve vodách požahá, mnohdy utrpí šok a utopí se.

Medúzy v pankráckém centru obıvají 38 kulovitıch akvárií. „To, že akvária pro medúzy mají vždy kulovitı tvar, má svůj důvod. Specificky se totiž orientují v prostoru, v podstatě vodou pouze proplouvají. Pokud by tedy byly uzavřeny v akváriu tvaru krychle či kvádru, existuje riziko, že by se zasekly, což by je mohlo vážně ohrozit na životě,“ řekl expert na medúzy Vilém Vedral, kterı tamní akvária navrhl.

Medúzy jsou jedny z nejstarších živočišnıch druhů světa. Největším známım druhem medúzy je Talířovka obrovská, která dorůstá více než 30 metrů.