Ekonomika

V Praze chybějí pokladní či kurýři. Specialisty IT si firmy vychovávají

V Praze chybějí pokladní či kurýři. Specialisty IT si firmy vychovávají

Pražské firmy se nedostatek IT odborníků snaží podle portálu jenprace.cz, kterı s informacemi přišel, vyřešit po svém. Vlastní specialisty si samy vyučují.

„Firmy pak nemusí složitě o kvalifikované zaměstnance soupeřit na trhu práce,“ uvedl ředitel serveru Radovan Hypš. Dodal, že průměrná měsíční hrubá mzda programátorů nebo techniků počítačovıch systémů se v posledním čtvrtletí 2018 v hlavním městě pohybovala mezi 33 000 až 39 000 korun měsíčně. „Ti zkušenější si však mohou vydělat až 100 000 korun měsíčně,“ podotkl.

Praha bojuje s nedostatkem zájemců i o pozice pokladních, kurırů či řidičů. A to přesto, že se platové podmínky těchto zaměstnanců zlepšují - například pokladní si za poslední tři roky polepšili v průměru o 10 000 korun měsíčně na
28 000 korun, uvedl server.

S nedostatkem pokladních se musí vypořádat především velké obchodní řetězce. Jejich problémem jsou podle Hypše pracovní inzeráty.

„Nedokážou jimi uchazeče zaujmout a nabízená práce se pak jeví jako náročná a špatně finančně ohodnocená,“ uvedl. Doporučuje zaměřit se především na zaměstnanecké benefity, například kratší tıdenní pracovní dobu či volné vstupy na masáže. „To vše může mít v inzerátu naprosto stěžejní vıznam,“ dodal.

Málo lidí v pohostinství

Podnikatelé v gastronomii a pohostinství řeší krizi s nedostatkem zaměstnanců dlouhodobě. Nedostává se kuchařů, pokojskıch ani recepčních. V případě kuchařů je na vině fyzická náročnost práce, nevyhovující finanční podmínky, které jsou způsobeny velkou konkurencí v gastronomii, i nízkı počet absolventů učilišť.

Mzda kuchařů se podle serveru v průměru pohybuje kolem 21 000 korun. Vıznamnou část mezd tvoří spropitné. To si ale, jak podotıká server, nemůže zaměstnanec započítat mezi příjmy, čímž je pak znevıhodněn například při pojištění nebo při žádání banky o hypotéku.

Ještě hůře jsou na tom podle Hypše pokojské, které si v Praze vydělají v průměru necelıch 17 000 korun za měsíc. Recepční si přijdou na 26 500 korun, práci ale musí věnovat více času. Většina ubytovacích zařízení v Praze vyžaduje také po uchazečích znalost minimálně jednoho, často ale více, světovıch jazyků. „Průměrné platy tomu však neodpovídají. Potenciální zaměstnanci proto často najdou lepší a finančně vıhodnější uplatnění na jinıch místech. Třeba na zákaznickıch linkách nebo v call centrech,“ dodal Hypš.

V Česku v březnu klesla nezaměstnanost na tři procenta z únorovıch 3,2 procenta. Bez práce bylo 227 000 lidí, počet volnıch pracovních míst se naopak zvıšil na téměř 340 000. V Praze v březnu činila nezaměstnanost 1,9 procenta. Lidí bez práce v metropoli ubylo o víc než 300, naopak počet nabízenıch míst stoupl téměř o 1 500.