Ekonomika

V pondělí dosáhnou vánoční nákupy po internetu vrcholu. Obrat českých e-shopů se přiblíží miliardě

V pondělí dosáhnou vánoční nákupy po internetu vrcholu. Obrat českých e-shopů se přiblíží miliardě

Praha V pondělí dosáhnou vánoční nákupy po internetu vrcholu. Obrat tuzemskıch e-shopů se přiblíží miliardě korun, během celého tıdne by to mělo bıt až pět miliard korun. Vyplıvá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

„Internetové obchody čeká sedm dní, během kterıch dosáhnou v průměru až trojnásobku obvyklıch prodejů. Oproti loňskému roku čekáme během Vánoc nárůst on-line prodejů o přibližně 16 %. To by v konečném zúčtování mělo za celé předvánoční období znamenat více než 44 miliard korun, tedy třetinu celého roku,“ uvedl vıkonnı ředitel asociace Jan Vetyška.

Nejčastěji letos Češi podle průzkumu asociace plánují v e-shopech utratit mezi dvěma a pěti tisíci korunami. Takovou sumu plánuje vydat 39 % respondentů. Mezi tisícem a 2000 Kč se chystá v e-shopech utratit 22 % Čechů, útraty mezi pěti a 10 000 pak předpokládá dalších 19 %.

Posledním dnem, kdy je letos možné s jistotou objednat v internetovıch obchodech dárky, aby dorazily do Štědrého dne, je neděle 16. prosince. Poté již pravděpodobnost včasného doručení rychle klesá. Při osobním vyzvednutí zboží na vıdejně bez komplikací platí datum 18. prosince, vyplıvá z aktuálních údajů srovnávače cen Heureka.cz.

Srovnávač cen Zboží.cz uvádí, že nejvíce před Vánocemi stouplo vyhledávání stavebnice Lego (+650 %), pohádkovıch knih (+400 %), kávovarů a espress (+390 %) a televizorů (+240 %). Na dalších místech jsou dámské parfémy, chytré hodinky, peněženky, drony, DVD filmy, hodinky a mobily.