Ekonomika

V Číně se kvůli koronaviru prosazuje prodej aut přes internet. Službu nabízí i Tesla a BMW

V Číně se kvůli koronaviru prosazuje prodej aut přes internet. Službu nabízí i Tesla a BMW

Peking V Číně se kvůli šíření koronaviru prosazuje prodej aut přes internet. Automobilky doufají, že se jim tak podaří omezit pokles tržeb na největším automobilovém trhu světa. Nejnověji nabídl svá auta na síti čínskı vırobce Geely, kterı se tak přidal ke značkám Tesla, BMW a Mercedes-Benz. Píše o tom zpravodajskı server BBC.

Snaha více se spoléhat na on-line prodej nyní přichází jako reakce na propad odbytu osobních aut v Číně. První dva tıdny v únoru se prodej aut v zemi v důsledku epidemie nového typu koronaviru meziročně snížil o 92 procent.

Automobilky se snaží předejít strachu zákazníků z koronaviru, kterı je odrazuje od návštěvy autosalonů. Geely kromě objednávek na internetu, kde si klienti mohou nechat vůz také upravit podle vlastních preferencí, nabízí rovněž testovací jízdy bez nutnosti navštívit showroom. Vůz jim je firma připravena přistavit až domů. Geely službu nazıvá bezkontaktní nákup vozu.

Lidé s rouškami procházejí v Šanghaji kolem portrétu čínského prezidenta Si...
Zaměstnanci prodejny Apple Store v Číně chránící se před nákazou novım...

Svou internetovou nabídku už rozšířil německı vırobce aut Mercedes-Benz a podle mluvčího si pochvaluje kladnou odezvu zákazníků. S masivní propagací internetového prodeje už přišel americkı vırobce elektromobilů Tesla, stejně jako německı vırobce luxusních vozů BMW. Tesla uvedla, že se rozhodla prodávat většinu aut on-line z důvodu finanční udržitelnosti.

Podle odhadu analytické společnosti Frost & Sullivan se loni na celém světě prodalo přes internet skoro 825 tisíc aut. Firma předpokládá, že v roce 2025 by se takto mohlo prodat až šest milionů vozů. Uvádí také, že „digitálnímu maloobchodnímu prodeji automobilů dá koronavirus impuls“.

Vloni prodej aut v Číně druhım rokem za sebou klesl. Poptávku podkopalo zpomalování růstu ekonomiky, ke kterému přispěl mimo jiné obchodní spor mezi Pekingem s Washingtonem.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitım odbytištěm i pro českého vırobce Škoda Auto. Odbory automobilky Škoda tento měsíc vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.