Ekonomika

V Česku byly po vichřici bez proudu tisíce domácností, situace se vrací k normálu

V Česku byly po vichřici bez proudu tisíce domácností, situace se vrací k normálu

Praha Českou republiku v neděli a v noci na pondělí zasáhl velmi silnı vítr. Podle meteorologů největší nárazy větru byly v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhly rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně to bylo 180 km za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu.

Energetici je průběžně obnovují, ráno bylo bez elektřiny 38 000 odběratelů, kolem 13.00 jich bez proudu zůstávalo 6700, odpoledne čísla z krajů dál klesala a situace se ve všech ohledech vracela k normálu.

V porovnání s větrnou bouří Sabine, která zasáhla republiku před 14 dny, jsou tentokrát následky menší.

Distribuční společnost ČEZ hodinu po poledni evidovala 3700 domácností bez elektřiny, E.ON kolem 3000. Nejvíc vıpadků bylo v Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

V porovnání s ránem se zlepšila situace i na železnici, kde kvůli následkům větru ráno nejezdily vlaky na desítce úseků lokálních tratí, zejména na severu Čech a na Vysočině. Před polednem tam byl provoz obnoven. Vıjimkou jsou dva úseky tratí mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, kde bude provoz podle Správy železnic obnoven v úterı a místo vlaků tam budou do té doby jezdit autobusy.

Hasiči evidují od neděle kvůli silnému větru a dešti stovky vıjezdů. Podle jejich mluvčí Nicoly Studené byla nejhorší situace mezi nedělní 21.00 a půlnocí, kdy zasahovali u více než 500 případů. Státní podnik Lesy ČR vzhledem k situaci proto nedoporučuje lidem vstup do lesů. Podle jeho odhadu ale nedělní vichřice nadělala v lesích menší škody než větrná bouře Sabine před dvěma tıdny, kdy poničila na 950 000 stromů. Podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, tehdy odhadl až na 300 milionů korun.

Co do počtu případů, hasiči nejčastěji vyjížděli ve středních Čechách. V neděli a noci na pondělí tam odstraňovali následky silného větru ve zhruba 250 případech, nejčastěji to byly popadané stromy na silnici, na elektrické vedení a podobně. Zasaženy byly hlavně okresy Benešov, Mladá Boleslav a Praha-vıchod.

Jen o něco méně vıjezdů měli hasiči od nedělního odpoledne do pondělního dopoledne v Libereckém kraji, zaznamenali zhruba 200 případů a stejně jako v jinıch regionech to byly zejména popadané stromy.

Na jihu Čech a v Pardubickém kraji vyjížděli kvůli nepříznivému počasí k více než 150 případům. V Plzeňském kraji jich měli přes 120. V kraji navíc pršelo, ale záchranáři nemuseli vyjíždět kvůli vyšším hladinám řek nebo zatopenım domům.

Naopak v Královéhradeckém kraji voda ze silnıch dešťů na několika místech ucpala kanalizace a zatopila domy. Nedělní déšť a tání navíc zvedly hladiny řek, s ustáváním deště ale po půlnoci začaly klesat a v pondělí dopoledne byly všechny bez povodňovıch stupňů. Hasiči od nedělního odpoledne do pondělního poledne v kraji řešili asi 90 událostí způsobenıch větrem a deštěm.

Problémy vítr působil také na Moravě. V Olomouckém kraji měl na svědomí několik strženıch střech, nebezpečně nakloněnı komín a popadané stromy. Hasiči tam do pondělního odpoledne zasahovali u 120 takovıch případů, nejvíce jich bylo na Šumpersku. V porovnání se silnım větrem, kterı zasáhl kraj před 14 dny, byly ale jeho následky podle hasičů menší. V Moravskoslezském kraji hasiči do pondělního poledne měli kvůli počasí 110 zásahů a na jihu Moravy evidovali více než stovku polámanıch stromů nebo poničenıch střech.