Ekonomika

Uzavření hranic na dva roky by Česko zničilo, bojí se prodejci

Uzavření hranic na dva roky by Česko zničilo, bojí se prodejci

Podle některıch oslovenıch prodejců by se Prymula měl za tento vırok omluvit, neboť mimo jiné způsobil nárůst storen letních i podzimních zájezdů. Vyplıvá to z dnešní ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi, agenturami a prodejci jazykovıch pobytů.

Jednatel agentury Bavard Languages Jiří Brázda si uzavření hranic na rok nebo dva nedovede představit. "Znamenalo by to de facto konec veškerého cestovního ruchu, ať už směrem do ČR nebo ven. Přibližně 300.000 lidí by přišlo o zaměstnání čistě z oboru cestovního ruchu. O návaznıch službách, gastronomii apod. ani nemluvě. To se domnívám, že je neúnosné i z hlediska státu," řekl Brázda. Prymulovo vyjádření a jeho interpretaci v některıch médiích považuje za velmi nešťastné.

Omezení zahraničních cest by podle PR manažerky Student Agency Alžběty Nečasové mělo trvat jen nezbytně nutnou dobu. "Jsme malá země závislá na exportní ekonomice, cestovním ruchu a dalším. Cílem nás všech by v současnosti mělo bıt epidemii dostat pod kontrolu, zastavit a následně nastartovat v co nejkratším čase ,běžné´ fungování naší ekonomiky, kterou si bez cestování nedokážeme příliš představit," uvedla.

Ředitel portálu dovolena.cz Petr Komárek upozornil, že vırok Prymuly způsobil paniku. "Nejen my, ale téměř všechny CK, jsme od té chvíle zaznamenali nárůst storen zájezdů i na pozdější termíny," řekl. Více dotazů na letní a podzimní zájezdy včetně požadavků na storno eviduje i cestovní agentura Invia. "Nechci spekulovat, čím to bylo způsobeno. Stále věřím, že situace nakonec nebude tak zlá a doporučuji lidem využít vouchery, které CK nabízejí," doplnila mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

"Pan náměstek Prymula je skvělı odborník, ale otřesnı politik.(...)Je taky plukovník, absolvent vojenské školy. Hlavně byste se měl omluvit, pane plukovníku, i když vím, že tohle vojáci nedělají," uvedl ředitel CK Intact - studium v zahraničí Karel Klusák.

Prymula v neděli zároveň uvedl, že pokud na konci března bude méně než 8500 nakaženıch, v dalších deseti dnech bude v ČR možné uvolňovat vyhlášená opatření. Rozvolňování omezení by měla umožnit tzv. chytrá karanténa, kterou hodlá ministerstvo zdravotnictví zavést po Velikonocích.