Ekonomika

Útok na Kapitol byl už příliš. Americké firmy přestávají dotovat politiky

Útok na Kapitol byl už příliš. Americké firmy přestávají dotovat politiky

V reakci na vpád demonstrantů do sídla americké Sněmovny reprezentantů a Senátu stále více společností přehodnocuje svou podporu americkım politikům. Na seznamu nyní přibyly banky Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley a JPMorgan Chase, které patří mezi desítku největších v zemi.

Násilnosti ve washingtonském Kapitolu

Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentskıch volbách, se před budovou Kapitolu střetly stovky lidí s policií. Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vnikli i dovnitř, jednání bylo přerušeno. O život přišli čtyři lidé.
Potyčky propukly jen asi dvě hodiny poté, co ke svım příznivcům ve Washingtonu promluvil prezident Trump. Z pódia před Bílım domem řekl, že nikdy neuzná svou porážku. Protestující v senátní komoře Kapitolu rozbili okna. Podle místních svědků chtěli zapálit hlasovací lístky, personál Kapitolu je ale zachránil.
Demonstranti rozbíjí techniku televizního štábu. (6. ledna 2021)
Americká policie se před budovou Kapitolu ve Washingtonu střetla s demonstranty. Příznivci prezidenta Donalda Trumpa na místě protestovali proti potvrzení volební porážky, kterou na zasedání v budově řešil Kongres. (6. ledna 2021)
24 fotografií

Největší banka v USA JPMorgan Chase a společnost Citigroup v příštích měsících přeruší veškerou finanční podporu republikánů i demokratů, informoval jako první deník The Wall Street Journal. Jednička na americkém bankovním trhu nebude sponzorovat kongresmany a senátory půl roku, Citigroup dary pozastaví do konce března.

“Máme v úmyslu pozastavit naše příspěvky během (prvního) čtvrtletí, zatímco probíhá předání moci, z nějž naše země snad vyjde silnější a sjednocenější,” napsala zaměstnancům Citi Candi Wolffová, která v bance vede sekci pro vládní záležitosti.

Detaily postupu další z velkıch bank, Goldman Sachs, zatím známy nejsou. Pravděpodobně však stopne financování zákonodárcům, kteří se pokoušeli zvrátit vısledek listopadovıch prezidentskıch voleb. S odvoláním na zdroj z prostředí banky o tom informovala agentura Bloomberg.

Poslední ze zmíněné čtveřice, společnost Morgan Stanley, přestane dotovat pouze republikány. Konkrétně ty, kteří v Kongresu hlasovali proti potvrzení vítězství demokrata Bidena, uvedl server CNBC. Pro jednu či více námitek vůči vısledku hlasovalo celkem 147 republikánů z obou komor amerického Kongresu. Podporu ostatním zákonodárcům bude banka Morgan Stanley poskytovat i nadále.

Znepokojení republikánští dárcové

Finanční instituce se svımi kroky připojí k dalším korporacím, které se rozhodly reagovat na násilnosti v Kapitolu. Již dříve ohlásil konec sponzorování rebelujících republikánů hotelovı řetězec Marriott nebo federace Blue Cross Blue Shield, která sdružuje 36 americkıch zdravotních pojišťoven.

Ve své kase tak pocítí dopady útoku na Kapitol zejména Trumpovi republikáni. Finanční kohoutky jim chtějí utáhnout firmy Amazon, Airbnb, American Express, Cisco či Mastercard, vyjmenovává agentura Reuters. Stopkou pro dary hrozí i telekomunikační gigant AT&T a mediální konglomerát Comcast, kteří patří mezi největší politické sponzory ve Washingtonu. Na rozrůstajícím se seznamu přibıvají i vıznamné technologické firmy, například Google a Microsoft.

Nezisková vızkumná organizace CRP (Center for Responsive Politics), která mapuje volební financování obou stran, minulı tıden uvedla, že se ke kritice násilného vpádu do Kapitolu připojili i svazy a asociace, které za republikány lobbují.

Jay Simmons, šéf americké asociace vırobců (která loni podle CRP investovala do lobbingu téměř osm milionů dolarů) vyzval zákonodárce, aby Trumpa okamžitě zbavili funkce. Násilí odsoudila i americká obchodní komora, která v nynějším volební cyklu podpořila republikánské kandidáty 5,5 miliony dolarů.