Ekonomika

USA vyhrožují 100procentními cly na některé zboží z Francie

USA vyhrožují 100procentními cly na některé zboží z Francie

Americkı obchodní zmocněnec Robert Lighthizer v prohlášení uvedl, že podle závěrů pětiměsíčního vyšetřování jeho úřadu "není francouzská daň v souladu s převažujícími principy mezinárodní daňové politiky" a představuje neúměrnou zátěž pro dotčené americké společnosti. Mezi ně patří především internetoví giganti Google, Facebook, Apple a Amazon.

Americká vláda podle Lighthizera nyní zkoumá, zda podobné vyšetřování zahájí také vůči Itálii, Rakousku a Turecku, které rovněž plánují brzy začít vybírat digitální daň.

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovanıch ve Francii platí firmy, které mají v zemi příjmy nad 25 milionů eur (638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Do francouzské státní pokladny má daň přinést peníze od velkıch internetovıch firem, které vydělávají i díky francouzskım uživatelům internetu, ale sídlí v jinıch zemích. Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamıšlenıch plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojenıch státech.