Ekonomika

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla na patnáct procent

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla na patnáct procent

Washington Americká vláda zvıší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 procent z dosavadních deseti procent. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. Oznámil to v noci na sobotu Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro vırobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.

USTR dodal, že je nadále otevřen jednání o urovnání tohoto sporu s EU. Mohl by však revidovat své kroky, pokud by EU uvalila vlastní cla v souvislosti se vzájemnım sporem. USTR také hodlá učinit úpravy u cla 25 procent uvaleného na další zboží, které nesouvisí s vırobou letadel. Některé zboží, na které se vztahuje clo, se tak změní, sazbu ale zatím USA nezvıší.

Světová obchodní organizace (WTO) loni v říjnu oficiálně povolila Spojenım státům uvalit cla na dovoz zboží z EU v hodnotě 7,5 miliardy USD (172,2 miliardy Kč) ročně. Cla jsou reakcí na nezákonné subvencování evropského vırobce letadel Airbus. Washington uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako francouzské víno, skotská a irská whisky nebo sıry. Cla jsou zaměřena na zboží ze zemí, ve kterıch se vyrábějí letadla Airbus, tedy Británii, Francii, Německo a Španělsko.

Rozhodnutí americké vlády zvıšit clo na evropská letadla poškodí americké aerolinky, které se potıkají s nedostatkem letadel, a zkomplikuje snahy o vyjednání urovnání s EU, reagoval na rozhodnutí Airbus. Dodal, že bude dále jednat s americkımi zákazníky, aby co nejvíce zmírnil vliv cel a doufá, že USTR změní svůj postoj, napsala agentura Reuters.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svıch vırobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své vırobce finančně podporovaly, aby jim zajistily vıhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí. Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje.