Ekonomika

USA hrozí až 100procentními cly na některé zboží z Francie. Jde o odpověď na francouzskou digitální daň

USA hrozí až 100procentními cly na některé zboží z Francie. Jde o odpověď na francouzskou digitální daň

Washington Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až 100procentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů (55,3 miliardy Kč) včetně šumivého vína, kabelek, sırů a dalších vırobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle serveru businessinsider.com musí tento krok schválit americkı prezident Donald Trump.

Americkı obchodní zmocněnec Robert Lighthizer v prohlášení uvedl, že podle závěrů pětiměsíčního vyšetřování jeho úřadu „není francouzská daň v souladu s převažujícími principy mezinárodní daňové politiky“ a představuje neúměrnou zátěž pro dotčené americké společnosti. Mezi ně patří především internetoví giganti Google, Facebook, Apple a Amazon.

Americká vláda podle Lighthizera nyní zkoumá, zda podobné vyšetřování zahájí také vůči Itálii, Rakousku a Turecku, které rovněž plánují brzy začít vybírat digitální daň.

O České republice se Lighthizerovo prohlášení zveřejněné na internetovıch stránkách úřadu nezmiňuje. Česká vláda minulı měsíc schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Zákon by mohl začít platit v příštím roce, pokud projde parlamentem a podepíše jej prezident.

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovanıch ve Francii platí firmy, které mají v zemi příjmy nad 25 milionů eur (638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Do francouzské státní pokladny má daň přinést peníze od velkıch internetovıch firem, které vydělávají i díky francouzskım uživatelům internetu, ale sídlí v jinıch zemích. Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamıšlenıch plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojenıch státech.