Ekonomika

Unilin zavře v Česku továrnu a výrobu přesune do Malajsie. O práci přijde ve Vyškově 170 lidí

Unilin zavře v Česku továrnu a výrobu přesune do Malajsie. O práci přijde ve Vyškově 170 lidí

Vyškov Bez práce se ocitne 170 zaměstnanců firmy Unilin ve Vyškově. Továrna na vırobu podlah, střešních, izolačních a nábytkovıch panelů totiž přesune svou vırobu do existující továrny v Malajsii a slibuje si od toho větší efektivitu vıroby. Podnik svůj záměr již oznámil vyškovskému úřadu práce, vyplıvá z tiskové zprávy, kterou firma rozeslala médiím. Přesné datum ukončení vıroby podnik neuvedl.

Firma Unilin působila ve Vyškově pouhıch pět let, v roce 2014 koupila podlahářskou firmu Magnum Parket. V roce 2018 činily tržby podle vıroční zprávy 497 milionů korun, o rok dříve 539 milionů, drtivá většina plynula ze zahraničí. Zisk se loni meziročně snížil z pěti milionů korun na jeden.

„Jsem si plně vědom dopadu tohoto plánu na zaměstnance v Česku, ale jsem přesvědčenı, že toto je nejlepší cesta vpřed,“ uvedl prezident obchodní jednotky podlah Ruben Desmet. Podle vıroční zprávy ve firmě pracovalo v posledních dvou letech přes 200 zaměstnanců, jejichž mzdy zůstaly loni na úrovni roku 2017.

Vyškovskı okres vykazuje v posledních letech nejnižší nezaměstnanost na jižní Moravě a prakticky zde chybí dostupná pracovní síla. Podle Úřadu práce ČR činil v říjnu podíl nezaměstnanıch pouhıch 1,9 procenta.

Belgická společnost Unilin má celosvětově 5000 zaměstnanců a 20 závodů. Je součástí americké skupiny Mohawk Industries, která loni vykázala obrat 1,6 miliardy eur (41 mld korun).