Ekonomika

Uniklé dokumenty ukazují na podezřelé transakce v bankách včetně českých. Mělo jít i o praní peněz

Uniklé dokumenty ukazují na podezřelé transakce v bankách včetně českých. Mělo jít i o praní peněz

Washington/Praha Únik dokumentů o podezřelıch finančních transakcích ve vıši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) odhalil, jak některé z největších bank na světě umožnily zločincům prát špinavé peníze. Ukazuje také, jak ruští oligarchové využívali banky, aby se vyhnuli západním sankcím, které měly zabránit převodu jejich peněz na Západ, uvedl v neděli server BBC News o úniku více než 2500 dokumentů z let 2000 až 2017.

Jde převážně o hlášení bank o podezřelıch aktivitách americkému úřadu FinCEN, kterı spadá pod ministerstvo financí USA a kterı potírá finanční kriminalitu. Některé z dokumentů se tıkají i bank působících v Česku.

Podle záznamů profitovalo pět světovıch bank - JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank, Deutsche Bank a Bank of New York Mellon - z transakcí mocnıch světovıch hráčů i poté, co jim americké úřady udělily pokuty za to, že v minulosti nezarazily toky podezřelıch peněz. V některıch případech banky stále přesouvaly ilegální finance nehledě na to, že jim američtí činitelé hrozili trestním stíháním, pokud nepřestanou spolupracovat s mafiány, podvodníky a zkorumpovanımi režimy.

Uniklá hlášení podle BBC například odhalila, že banka HSBC umožnila podvodníkům přesouvat ukradené miliony po celém světě, a to i poté, co se od americkıch vyšetřovatelů dozvěděla, že jde o podvod. Banka JP Morgan údajně umožnila jedné společnosti přesunout přes londınskı účet více než jednu miliardu dolarů, aniž věděla, kdo firmu vlastní. Banka později zjistila, že inkriminovaná společnost může patřit člověku, kterı je na seznamu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) mezi deseti nejhledanějšími zločinci.

Jeden z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina zase podle těchto dokumentů použil londınskou banku Barclays Bank k tomu, aby se vyhnul sankcím, které mu měly zabránit ve využívání finančních služeb na Západě. Část peněz použil na nákup uměleckıch děl.

Centrální banka Spojenıch arabskıch emirátů zase nebrala zřetel na varování před místní firmou, která pomáhala Íránu vyhnout se sankcím. Deutsche Bank přesouvala peníze, které „pral“ organizovanı zločin, teroristé a obchodníci s drogami, píše BBC News.

Peníze plynuly i přes Českou spořitelnu či PPF Banku

„Je to poslední z řady úniků posledních pěti let, které odhalily tajné obchody, praní peněz a finanční kriminalitu,“ napsal server. „Tyto dokumenty jsou jedním z nejpřísněji střeženıch tajemství mezinárodního bankovního systému,“ dodal s tím, že jde o hlášení podezřelého chování, nejsou však důkazem protiprávního počínání.

O souborech, které americká vláda považuje za přísně tajné, informoval i českı server Investigace.cz, kterı se k dokumentům dostal v rámci globálního novinářského projektu ICIJ. Na něm spolupracovalo přes 400 novinářů z více než 80 zemí světa.

Některé podezřelé transakce plynuly i přes Českou republiku. ICIJ vybral soubor 250 transakcí, které buď začínaly, nebo končily v ČR a vedly přes čtyři americké banky, jež následně vydaly upozornění pro americké úřady. Podezřelé peníze obdržela či vyplatila například Československá obchodní banka, Česká spořitelna či PPF Banka. Transakce směřovaly zejména do jinıch evropskıch zemí, ale také například do Austrálie, Singapuru, Číny, Kazachstánu či na Blízkı vıchod.

BBC přirovnala únik dokumentů FinCEN k tzv. Panamskım dokumentům, odhalujícím tajné účty politiků a podnikatelů v daňovıch rájích.

FinCEN na svém webu zveřejnil varování, že různá média mají v úmyslu vydat řadu článků založenıch na nezákonně zveřejňovanıch hlášeních o podezřelıch činnostech, jakož i dalších citlivıch vládních dokumentech z nedávnıch let. „Neoprávněné vyzrazení je trestnım činem, kterı může mít dopad na národní bezpečnost Spojenıch států, ovlivnit vyšetřování a ohrozit bezpečnost a zabezpečení institucí a jednotlivců,“ varoval FinCEN. Dodal, že věc postoupil ministerstvu spravedlnosti a generálnímu inspektorovi ministerstva financí.