Ekonomika

UniCredit Bank v ČR a SR klesl zisk, kvůli koronakrizi má horší výsledky i ČSOB

UniCredit Bank v ČR a SR klesl zisk, kvůli koronakrizi má horší výsledky i ČSOB

Objem vkladů UniCredit Bank klesl meziročně o desetinu na 417 miliard Kč. Naopak objem poskytnutıch úvěrů stoupl o pět procent na 448 miliard korun.

Čisté vınosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 12,5 procenta na 1,7 miliardy korun, čisté úrokové vınosy se snížily meziročně o 13,6 procenta na 6,3 miliardy korun. Provozní zisk banky se propadl o 23,1 procenta na 5,7 miliardy Kč.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750.000 klientů.

Komerční bance klesl v prvním pololetí čistı zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun. České spořitelně v letošním prvním pololetí klesl čistı zisk meziročně o 47,1 procenta na 4,6 miliardy korun.

Čistı zisk skupiny ČSOB v letošním 1. pololetí klesl v meziročním srovnání o 68 procent na 3,5 miliardy Kč. Objem úvěrů i vkladů se však meziročně zvıšil. ČSOB posílila kapitálovou pozici kvůli zadržení vıplaty dividendy za loňskı rok. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Pokles zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.

"V prvním pololetí jsme museli reagovat na bezprecedentní situaci způsobenou pandemií covid-19. Prvořadé pro nás bylo a stále je chránit zdraví klientů i našich zaměstnanců a zároveň zajistit dostupnost finančních služeb. Vıhodou je, že díky investicím do digitalizace a inovacím je většina našich služeb dostupná bezpečně a pohodlně online. Od prvních projevů koronaviru také intenzivně pomáháme s odklady splátek těm, kteří to potřebují," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Objem úvěrů ČSOB stoupl do konce června o pět procent na 791 miliard Kč, objem vkladů o devět procent na 1,064 bilionu Kč. Objem aktiv pod správou vzrostl meziročně o sedm procent na 244 miliard Kč. Provozní vınosy banky klesly o 15 procent na 18,7 miliardy Kč. Provozní náklady vzrostly o tři procenta na 9,7 miliardy Kč.

Čistı zisk skupiny ČSOB se meziročně snížil kvůli růstu opravnıch položek k úvěrům a nižším provozním vınosům. Meziročně se negativně projevila i vyšší základna z prvního čtvrtletí roku 2019, které ovlivnil prodej ČSOB Asset Management. "Bez těchto mimořádnıch faktorů a bez dopadu konsolidace ČMSS by byl čistı zisk meziročně nižší o 59 procent," uvedla banka.

V případě mobilního bankovnictví počet aktivních uživatelů stoupl meziročně o 31 procent a počet transakcí narostl o 42 procent. "V těchto časech se ukazuje, že digitální řešení jsou nejen jednoduchá a rychlá, ale také velmi bezpečná a užitečná pro všechny skupiny klientů včetně konzervativnějších," uvedl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a vıchodní Evropy.

KBC přitom hospodařila v samotném druhém čtvrtletí s čistım ziskem 210 milionů eur (5,5 miliardy Kč), což je meziroční propad skoro o 72 procent.