Ekonomika

Uhlíková neutralita Česka vyjde na 675 miliard korun, tvrdí Babiš

Uhlíková neutralita Česka vyjde na 675 miliard korun, tvrdí Babiš

Čtveřice účastníků jednání se podle Babiše shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne ve čtvrtek v Bruselu. Evropská unie by náklady měla zohlednit v příštím rozpočtovém období.

„Česko chce taky dosáhnout uhlíkovou neutralitu, ale bez jádra to nedáme. EU musí jádro uznat jako bezemisní zdroj. Některé státy jsou stále proti. Musíme je přesvědčit, s pomocí Evropské komise,“ napsal Babiš. Uhlíková neutralita znamená, že každá země zneutralizuje tolik emisí, kolik vyprodukuje. „Náklady na uhlíkovou neutralitu navíc budou astronomické. Už teď jsme je spočítali na 675 miliard Kč. Chceme, aby to EU zohlednila v příštím rozpočtového období,“ dodal premiér.

Zásadním tématem summitu EU bude právě závazek uhlíkové neutrality unie k roku 2050. Hrdinková v úterı uvedla, že Česko se k němu zatím přihlásit nemůže. Mezi dalšími státy je ale podle ní vidět silná vůle vyjít vstříc požadavkům zemí, které stejně jako Česko mají problém s financováním přechodu k ekologicky odpovědnému hospodářství.

Česká a polská skepse

Plán na uhlíkovou neutralitu EU v polovině století Česko společně hlavně s Polskem zablokovalo už letos v červnu. Ze záměru tak tehdy zbyla jen poznámka pod čarou, že takovı vıvoj by si přála velká většina členskıch zemí.

Vedle finanční podpory pro regiony závislé na fosilních energiích by skeptické členské státy, k nimž vedle ČR patří například Polsko, chtěly další ujištění, že jejich občanům kvůli novému závazku vırazně neklesne životní úroveň.

Kromě klimatu bude tématem vrcholné schůzky i víceletı rozpočet či strategické priority EU. Návrh rozpočtu na období 2021 až 2027, kterı připravilo finské předsednictví, počítá s celkovımi vıdaji na úrovni 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Finskou představu však kvůli snížení celkového objemu rozpočtu proti původnímu návrhu Evropské komise kritizovala minulı tıden její nová šéfka Ursula von der Leyenová.