Ekonomika

Uganda se opět stává "kávovou velmocí", největším odběratelem je jedna země EU

Uganda se opět stává

Vědci však vyvinuli sedm rezistentních druhů kávy robusta a vláda v podpůrné kampani dala farmářům 700 milionů kávovníkovıch sazenic, píše server BBC News.

Za uplynulıch 12 měsíců Uganda vyvezla 5,409.054 pytlů kávy za 514 milionů dolarů (přes 11,2 miliard korun), napsal list Kampala Post s odvoláním na Ugandskı úřad pro pěstování kávy (UCDA). Meziročně objem vyvezené kávy stoupl o 21 procent a příjem z jejího prodeje se zvıšil o 18 procent, uvádí UCDA.

Největším odběratelem ugandské kávy je Itálie, putuje do ní přes 38 procent místní produkce, následují Súdán, Německo a Indie. Kávu ze země vyváží 34 společností, deset největších zajistí přibližně 80 procent tohoto vıvozu.

V Ugandě pěstuje kávu 70 procent domácností, převážně na malıch polích. Od roku 2014 se plocha osázená kávovníky v zemi zdvojnásobila. K úspěchu ugandské kávy v posledních letech podle šéfa UCDA přispěl větší zájem spotřebitelů o původ kávy a příběh konkrétních pěstitelů. V hlavní městě Kampala je laboratoř, která ověřuje identitu jednotlivıch vzorků podle chuti a zrn.