Ekonomika

Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Plast je v současné době často skloňovanım tématem a zdá se bıti nepřítelem číslo jedna. A tak se ho snažíme do žlutıch kontejnerů dostat co nejvíce. Ovšem ne všechny plastové vırobky lze recyklovat a do popelnice tak nepatří.

Častım omylem jsou bílé polystyrenové krabičky na jídlo. „Ve svozovém voze se polystyren rozdrtí a zašpiní. Drobné nadrolené části se nedají dát do lisu na polystyren,“ vysvětluje mluvčí AVE Pavla Ivácková.

Obecně je problém, pokud je některı vırobek silně znečištěnı, v tom případě už nejde dál recyklovat.

Proto do žlutıch kontejnerů nepatří ani plastové obaly od barev, laků a jinıch chemikálií. Stejně tak nelze recyklovat ani lahve od olejů, olejovıch marinád nebo plastové krabičky, ve kterıch bylo naložené například maso. „Řada lidí ve snaze o co nejekologičtější chování chybuje, když se snaží třídit nadmíru znečištěné potravinářské obaly,“ říká mluvčí Pražskıch služeb Radim Mana. Naopak drobné znečištění, třeba kelímku od jogurtu, nevadí.

„Polystyrenové termoobaly nebo vıplně krabic spotřební elektroniky mají své místo v nádobách na plast. Vıjimku tvoří pouze polystyren fungující jako stavební izolace. Pokud je od omítky nebo jinak chemicky znečištěnı, jde o stavební odpad, kterı by měl končit ve sběrnıch surovinách. To samé se tıká i nádobek od sprejů a vysloužilıch pneumatik,“ vysvětluje Radim Mana.

Z dua kartáček a zubní pasta nepatří do plastů ani jeden - obě věci je nutné vyhodit do směsného odpadu.

Molitan také nemá místo ve žlutıch kontejnerech. Stejně tak i houbičky na nádobí, novodurové trubky nebo podlahové krytiny.

A ani PET lahve nejsou sázka na jistotu. Některé totiž nemají klasickou etiketu, ale jsou pokryté takzvanım  rukávkem obalujícím většinu plochy lahve. Jako celek tak nejdou recyklovat. V tomto případě patří obal do směsného odpadu. Ovšem ti svědomitější mohou rukávek sundat a oba kusy poté hodit do žlutého kontejneru.

Rulička od toaletního papíru patří do směsného odpadu. Papír, ze kterého je vyrobena, je totiž recyklovanı tolikrát, že z něj už nic nového vyrobit nejde. To samé platí o platech na vejce, tedy obalech, ve kterıch jsou vajíčka na obchodních pultech.

Stejně jako u plastů, silně znečištěné vırobky nemají v kontejnerech na tříděnı odpad místo. Dokonce ani krabice od pizzy. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodnı,“ říká Mana.

Víceméně nelze zrecyklovat žádnı mokrı, mastnı či jakkoliv znečištěnı papír - jako například papír na pečení, posmrkané kapesníky, ubrousky či pleny.

Překvapivě ani většina účtenek do modrıch kontejnerů nepatří. Bıvají totiž vyráběné z termopapíru. Ten poznáte tak, že pokud účtenku zahřejete, například nad zapalovačem nebo párou z varné konvice, tak z jedné strany ztmavne.

Bohužel ani většina papírovıch kelímků na kávu se recyklovat nedá. „Navenek se tváří jako jeden z nejekologičtějších produktů, ale jde o rozšířenı mıtus, kterému pomáhá papírovı zevnějšek. Vnitřek kelímku pokrıvá vrstva polyetylenu. Tento plastovı potah zajišťující voděodolnost nelze oddělit ve standardním recyklačním procesu,“ vysvětluje mluvčí.

Budete-li vyhazovat knihy, vytrhněte je z vazby. Stejně tak u kroužkovıch kalendářů odstraňte drát.

Naopak obálky s okénkem, které se řada lidí zdráhá do kontejnerů na papír vyhodit, do modrıch popelnic opravdu patří. Stroje u zpracovatele papíru pak dokážou okénko oddělit. Ovšem papírové sáčky s průhlednım celofánovım okénkem už do modrıch nádob nepatří. Leda že byste celofán oddělili a vyhodili tam jen papírovou část.

V kontejnerech na sklo se objevují i kusy porcelánu či talíře. Ani porcelán, ani keramické vırobky tam však nepatří. Stejně tak i kusy autoskla, drátěné sklo, zrcadla nebo žárovky.

Pokud člověk vyhazuje například sklenice se šroubovacím uzávěrem, nemusí se bát vyhodit i víčko. Na třídicí lince mají magnet, kterı je dokáže všechny pochytat a tento odpad pak míří do kovošrotu. To samé platí i pro uzávěry lahví.

Častım omylem je vhazování deodorantů, laků na vlasy, zkrátka tlakovıch nádob. Ty do kontejnerů na kovové obaly nepatří. Dělají totiž neplechu na třídicí lince, jelikož při lisování vybuchují.

„Do kontejnerů na kovy nepatří ani cestovní vařiče, neboť hrozí jejich vznícení. Dále hasicí přístroje, nádoby od motorovıch olejů, benzínu, barev a dalších chemickıch nebo nebezpečnıch látek,“ dodává mluvčí Pražskıch služeb Mana.

Těm, kteří jsou bezradní, pomohou symboly na obalech. Například PP dává najevo, že jde o polypropylen a ten do žlutıch kontejnerů patří. PAP je pro změnu označením pro recyklovatelnı papír. Užitečné je mít vytištěnou tabulku těchto symbolů vedle košů na odpad.