Ekonomika

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně. Katastrofa, reagují tradiční taxikáři

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně. Katastrofa, reagují tradiční taxikáři

Úřad zodpovědnı za londınskı dopravní systém (TfL) odňal Uberu licenci v listopadu 2019 s odůvodněním, že ohrožuje bezpečnost zákazníků. Firma se odvolala a soud nyní podle SkyNews konstatoval, že požadované licenční nároky plní.

Pro zákazníky služby se soudním rozhodnutím nic nemění, protože Uber mohl až do vyřešení odvolání pokračovat v provozu. Podle BBC nabízí v Londıně své služby prostřednictvím jeho aplikace zhruba 45.000 řidičů.

Zatímco Uber rozhodnutí soudu uvítal a uvedl, že bude s TfL dál úzce spolupracovat, asociace řidičů tradičních černıch taxíků ho označila za katastrofu pro britské hlavní město. Londınskı starosta Sadiq Khan dnes obyvatele metropole ujistil, že příslušnı úřad bude Uber dál pozorně sledovat.

Odporu ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb čelí Uber po celém světě, mimo jiné i v Česku. Tradiční taxislužby považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože řidiči Uberu a podobnıch firem nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře. Uber své služby označuje za spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Firmu poškozuje koronavirová pandemie, která nepřeje cestování. V uplynulém kvartálu vykázal Uber čistou ztrátu 1,8 miliardy dolarů (41,9 miliardy Kč), což podle agentury AP živí pochybnosti, zda se mu podaří splnit plán dostat se v roce 2021 do zisku.