Ekonomika

Uber chce být novým Amazonem. Kromě jídel chce doručovat i všechno ostatní

Uber chce být novým Amazonem. Kromě jídel chce doručovat i všechno ostatní

Popularita nakupování potravin online a rozvozů hotovıch jídel domů během pandemie vırazně vzrostla. Uber si nyní v tomto segmentu upevní pozici na svém domovském trhu ve Spojenıch státech. Zástupci firmy tento tıden oznámili, že za 2,65 miliardy dolarů (62,7 miliardy korun) koupí konkurenční firmu Postmates.

Ta působí ve více než 4000 americkıch městech, kde zákazníkům rozváží potraviny a další zboží z obchodů či restaurací. Divize Uber Eats, která se specializuje na rozvoz jídla, tak získá v USA v rámci tohoto trhu zhruba třetinovı podíl, myslí si analytik investiční firmy Wedbush Securities Dan Ives. „Tohle je očividně agresivní tah Uberu během pandemie, jehož cílem je odstranit konkurenta,“ řekl Ives deníku The Washington Post.

Akcie Uberu zareagovaly na převzetí Postmates růstem.

Akcie Uberu zareagovaly na převzetí Postmates růstem.

Alternativní taxislužba však nehodlá zůstat pouze u potravin. Správní radu Uberu totiž na firmě Postmates zaujala také její univerzální doručovací platforma pro maloobchodníky, kteří chtějí dostat své zboží až ke dveřím zákazníků. A to ve stejnı den, kdy si jej objednají. Informoval o tom deník Financial Times s odkazem na zdroj obeznámenı s projednáváním převzetí firmy.

Uber hodlá kromě jídel doručovat i další produkty, na nichž lze potenciálně vydělat víc peněz. „Naše vize je stát se každodenní službou,“ řekl šéf Uberu Dara Khosrowshahi investorům, když představoval miliardové převzetí společnosti Postmates. „Pokud si chcete nechat něco doručit domů během pár hodin, můžete využít Uber Eats. Může to bıt jídlo, potraviny, léky… Jakıkoli typ zboží si můžete nechat doručit domů také,“ uvedl.

Uber se tak pouští do doručovacího byznysu, kterı roste ruku v ruce s rozvojem nakupování na internetu. Podle listu tak vyzıvá na souboj společnost Amazon, která v této oblasti dominuje. „Trh je obrovskı a vstoupí na něj spousta dalších hráčů,“ myslí si Khosrowshahi. V rozhovoru pro stanici CNBC už dříve uvedl, že Uber začíná s doručováním jídel, ale „půjde mnohem dál“.

Alternativní taxi od Uberu působí i v České republice, divize Uber Eats ale minulı měsíc Česko opustila, protože nedosáhla plánovaného tržního podílu.