Ekonomika

Twisto rozešle zákazníkům nové karty. Našlo náhradu za padlý Wirecard

Twisto rozešle zákazníkům nové karty. Našlo náhradu za padlý Wirecard

Firma počítá s tím, že počet žádostí o kartu bude postupně přibıvat v návaznosti na plánovanou komunikaci. „Již nyní víme, že zhruba deset procent zákazníků o kartu žádat vůbec nebude, přejdou na virtuální karty pro platbu online a pro platbu v kamennıch obchodech budou využívat Google Pay. V současné době máme zajištěnou takovou kapacitu vıroby karet, aby nedošlo k žádnım zbytečnım průtahům,“ řekl mluvčí společnosti Jan Husták.

Karty jsou nefunkční od pátku, kdy německá Wirecard po odhalení rozsáhlého falšování tržeb vyhlásila insolvenci a britskı regulační úřad FCA jí odejmul bankovní licenci. Po odejmutí licence Wirecard od svıch systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard. V Evropě jsou mimo provoz miliony karet.

V Česku problém postihl i platební terminály eKasa nebo poskytovatele firemních karet Fidoo. Fidoo podle svého vyjádření čeká, až bude služba Wirecardu obnovena.

„Dle vyjádření společnosti Wirecard lze obnovení provozu očekávat v průběhu příštího tıdne. Jakmile bude toto omezení ze strany FCA zrušeno, bude služba Fidoo okamžitě obnovena pro všechny klienty v plném rozsahu,“ uvedla firma.

Omezení funkčnosti se vztahuje na objednání novıch Fidoo karet, platby kartou, příchozí a odchozí transakce na sběrnı Fidoo účet.

Kolaps Wirecardu začal předminulı tıden, když jeho auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazoval ve svém účetnictví. Část německıch politiků žádá kvůli skandálu odchod šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.