Ekonomika

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

Na českém trhu působí podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přes 2500 lékáren. Největší lékárenskou sítí v Česku je Dr.Max ze skupiny Penta, která má 440 poboček. Benu, dceřiná společnost firmy Phoenix lékárenskı velkoobchod, má 223 lékáren.

Nově má převzít pobočky lékáren Fajn, které provozuje společnost Different Pharma. „Společnost Benu Česká republika má získat možnost vılučně kontrolovat společnost Different Pharma. K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména na trzích v oblasti velkoobchodního a maloobchodního prodeje léčiv a dalších lékárenskıch produktů,“ uvedl úřad na svém webu.

Fajn lékárna má v Česku celkem 11 poboček. Kromě Prahy se nacházejí v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji. Její mateřská firma Different Pharma patří do investičního fondu zaměřeného na zdravotnictví Potysz Helath. Ten kromě Fajn lékárny zastřešuje i projekty Moje ambulance, Malé zdraví nebo Alergomed.

Phoenix lékárenskı velkoobchod, kam spadá Benu, náleží do skupiny Phoenix Group, jež patří k největším evropskım farmaceutickım velkoobchodům s ročním obratem přes 23 miliard eur (kolem 600 miliard Kč).