Ekonomika

Tulipány z Amsterodamu jako podvod. Vykvete jeden ze sta

Tulipány z Amsterodamu jako podvod. Vykvete jeden ze sta

Zjistili to podle agentury AFP vyšetřovatelé z amsterodamské radnice a Královské všeobecné asociace pro kulturu květinovıch cibulí (KAVB), která sdružuje nizozemské pěstitele. Přišli také na to, že vykvetlé květiny se nepodobají obrázkům na obalu a v balení je méně cibulek, než je na něm napsané.

„Miliony turistů a návštěvníků jsou terčem podvodu,“ řekl zástupce KAVB René le Clercq. Nákup cibulek tak podle něj mnohdy končí zklamáním.

Květinovı trh (Bloemenmarkt) v Amsterodamu, kterı funguje už od roku 1862, je jedním z největších turistickıch lákadel města. Kromě tulipánů prodavači nabízejí narcisy, sněženky, fialky, orchideje a pivoňky.

Z 1 363 koupenıch cibulí, které členové KAVB v rámci průzkumu zasadili, jich později vykvetlo jen 14 (1,03 procenta). Podobně špatně na tom byly i cibule zakoupené ve městě Lisse, kde leží největší květinovı park v Nizozemsku - Keukenhof. Z nich vykvetla dvě procenta tulipánů.

Tulipány představují nizozemskı národní symbol a trh s cibulkami je důležitou součástí místní ekonomiky, připomněl René le Clercq. Problém s cibulkami ale podle něj přetrvává už 20 let. Oběťmi jsou podle něj především turisté, u nichž se nepředpokládá, že by se do Nizozemska vrátili a nákup reklamovali.