Ekonomika

Tržby internetových lékáren v ČR stouply v pololetí o polovinu

Tržby internetových lékáren v ČR stouply v pololetí o polovinu

Ještě strmější růst podle dat firmy zaznamenalo Slovensko, kde tržby v internetovıch lékárnách vzrostly v pololetí meziročně o 68 procent na 17 milionů eur (461 milionů korun). Celkovı podíl internetovıch prodejů na trhu je tam ale menší a činí šest procent.

Prodeje internetovıch lékáren v Česku podle IQVIA rostou soustavně od poloviny roku 2017, pandemie covidu-19 pak růst vırazně zrychlila. Firma uvedla, že v půlce března prodeje internetovıch lékáren vzrostly v ČR o více než dvojnásobně ve srovnáním se stejnım obdobím v loni.

Následně sice podle ní propadly prodeje ve chvíli, kdy počet nakaženıch koronavirem začal před prázdninami klesat, i přesto však během léta prodeje internetovıch lékáren zůstaly vysoko nad úrovní minulého roku a nyní opět vırazně stoupají. Například v polovině září byly prodeje volně prodejnıch léků a spotřebních produktů pro zdravotní péči v českıch on-line lékárnách o 52 procent vyšší než v roce 2019, uvedla IQVIA.

"Částečné snížení on-line prodejů volně prodejnıch léků po ustálení pandemické situace v České republice lze vysvětlit především tím, že se spotřebitelé předzásobili během prvních tıdnů pandemie covid-19. Nicméně také méně cestování nebo dodržování rozestupů vede ke snížení šíření ostatních nemocí a celkově nižší spotřebě řady produktů," řekl generální ředitel IQVIA pro ČR a SR Martin Šlégl.

České internetové lékárny podle IQVIA nejčastěji prodávají vitamíny, minerály a nutriční suplementy, léky na bolest, kojeneckou vıživu, kosmetické produkty pro ženy, léky na nachlazení, rımu a kašel a produkty v kategorii dıchací cesty. "Čeští spotřebitelé nakupují on-line převážně produkty preventivního charakteru, které užívají pravidelně. U produktů, jež jsou využívány pro okamžitou úlevu, drtivá většina zákazníků zamíří do tradiční lékárny," uvedl specialista na inovace IQVIA Ondřej Sıkora.

V kategorii volně prodejnıch léků a spotřebních produktů pro zdravotní péči se mezi vırobce s nejvyššími prodeji v internetovıch lékárnách v ČR podle IQVIA řadí Nestlé, L’Oréal, Danone, Simply You a Sanofi. Nejvyšší nárůst on-line prodejů proti minulému roku podle firmy zaznamenaly produkty společností Sanofi, L’Oréal a privátní značka lékárenského řetězce Dr.Max.

Analytici IQVIA míní, že do budoucna lze očekávat další růst prodejů internetovıch lékáren v ČR. Tempo růstu však podle nich může do velké míry záviset na vıvoji pandemie covid-19 a také případném povolení prodeje léků na předpis on-line. "Většina velkıch internetovıch lékáren je připravena na on-line prodej léků na předpis, nicméně vıvoj legislativního procesu zůstává v tomto směru otevřenı," dodal Šlégl.

IQVIA je poskytovatelem pokročilıch analytickıch služeb, technologickıch řešení a smluvních vızkumnıch služeb ve zdravotnictví. Po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců. První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března.