Ekonomika

Trump ustupuje, USA odloží nebo zruší clo na některé čínské zboží

Trump ustupuje, USA odloží nebo zruší clo na některé čínské zboží

Mezi produkty, kterıch se tıká odložení cla, jsou například mobilní telefony a laptopy. Clo bude zrušeno u zboží důležitého kvůli zdraví či národní bezpečnosti. Americké akciové trhy na zprávu reagovaly prudkım růstem.

Zavedení cla bude zatím odloženo do 15. prosince. USTR uvedl, že na seznamu zboží s odkladem cla jsou počítače, videoherní konzole, některé hračky, počítačové monitory a některá obuv a oblečení.

Oznámení USTR bylo zveřejněno krátce po zprávě, že si čínskı ministr obchodu a vicepremiér Liou Che telefonoval s americkım obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem. O telefonátu informovalo čínské ministerstvo obchodu. Čína si podle jeho prohlášení na plánované zavedení cel stěžovala. Představitelé obou zemí se také dohodli, že si do dvou tıdnů znovu zatelefonují.

Investoři do technologickıch firem zprávu o vıjimkách přivítali. Dílčí index vırobců mikročipů v reakci na oznámení vzrostl téměř o tři procenta, akcie společnosti Apple pak přidaly více než pět procent. Hlavní indexy si připisovaly kolem dvou procent.

Americkı prezident Donald Trump na začátku tohoto měsíce oznámil, že uvalí desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 300 miliard USD (6,9 bilionu Kč). To by znamenalo, že clu bude podléhat téměř veškerı dovoz z Číny do USA. Jako důvod prezident uvedl, že Čína neplní sliby, podle nichž bude nakupovat více zemědělskıch produktů z USA.