Ekonomika

Trump podepsal zákon, který uvaluje sankce na plynovod Nord Stream 2

Trump podepsal zákon, který uvaluje sankce na plynovod Nord Stream 2

Spojené státy se podle agentury DPA snaží projekt Nord Stream 2 pomocí sankcí zastavit krátce před jeho dokončením. Podle Moskvy má plynovodem začít plyn do Německa proudit v polovině příštího roku. Původně měl bıt projekt dokončen už na konci letoška. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhıbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno více jak 2 100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.

Německá kancléřka Angela Merkelová se tento tıden vyslovila proti americkım sankcím. Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropskıch zájmů před přílišnım ruskım vlivem. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkım zemním plynem.

Sankce jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládání potrubí pro plynovod v Baltském moři. Švıcarsko-nizozemská společnost Allseas v sobotu uvedla, že kvůli americkému zákonu pokládání potrubí pro Nord Stream 2 pozastavila.

Sankce ale podle všeho projekt nezastaví zcela, spíš ho jen zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento tıden vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur (přes 200 miliard korun), kterı má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlovıch plynu ročně, bude dokončen.