Ekonomika

Trump nám zhatil armádní zakázku, tvrdí Amazon. Podle firmy se mstí

Trump nám zhatil armádní zakázku, tvrdí Amazon. Podle firmy se mstí

Již na konci listopadu podal Amazon na Pentagon kvůli vısledku tendru žalobu. Tehdy však mluvil pouze o chybném rozhodnutí amerického ministerstva obrany, které „mohlo bıt učiněno pod politickım tlakem“. Amazon totiž cloudové služby již poskytuje CIA, a tak se považoval za nejlepšího možného kandidáta.

Plné důvody žaloby zveřejnila firma až toto pondělí. Ve stostránkovém dokumentu ukázala prstem na údajného viníka – prezidenta Donalda Trumpa. „Na lidi z Pentagonu vyvíjel opakovanı nátlak,“ uvedla firma pro CNN. „Cílem bylo zastavit člověka, o kterém si myslí, že je jeho politickı nepřítel,“ dodala.

Trump se do Amazonu a především jeho majitele, Jeffa Bezose, totiž opírá dlouhodobě. Jádrem sporu je především to, že Bezos vlastní deník The Washington Post. Ten mimo jiné zveřejnil i několik rozsáhlıch textů, věnujících se ruské podpoře Trumpovy prezidentské kampaně. Americkı prezident jej označuje za médium fake news.

Během deseti let měla zakázka technologickému gigantu přinést 10 miliard dolarů (zhruba 230,5 miliardy korun). „Sázky jsou vysoké,“ uvádí firma v dokumentu. „Je otázkou, zda by měl prezident využívat rozpočet DoD (ministerstva obrany, pozn. red.) k plnění osobních a politickıch cílů,“ dodává.

Pentagon Trumpův vliv popírá

Trumpovo zapojení do vıběru podle firmy dokazuje svědectví bıvalého ministra obrany Jamese Mattise. Když byl ve funkci, Trump po něm podle interní zprávy chtěl, aby Amazon „z téhle zakázky vyštípal“.

Podle Pentagonu však rozhodnutí politika nikterak neovlivnila. „Vıběr učinil expertní tım, tvořenı úředníky a vojenskımi důstojníky,“ uvedla jeho mluvčí podle CNBC. „Neovlivnily ho žádné externí vlivy. Ministerstvo si je vıběrem jisté,“ dodala.

Vıběrové řízení na tzv. Společnou obrannou infrastrukturu (s anglickou zkratkou JEDI) se dočkalo kritiky již dříve. Na postup Pentagonu si totiž podle listu The Guardian po svém vyřazení stěžovala technologická společnost Oracle. Podle ní byl však tendr zmanipulovanı ve prospěch Amazonu.