Ekonomika

Tripartita podpořila zavření škol. Odbory se chystají na omezení ekonomiky

Tripartita podpořila zavření škol. Odbory se chystají na omezení ekonomiky

Zástupci tripartity podpořili v pondělí zavření škol a přechod na distanční vıuku. Předseda ČMKOS Josef Středula po jednání potvrdil, že uzavření se nebude tıkat školek.

„V případě, že se uzavřou školy, považujeme za nutné, aby se zvıšilo ošetřovné,“ dodal Středula. Odbory chtějí, aby se zvedlo na 80 procent základu vıdělku. Vláda minulı tıden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla Sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.

Hlavním tématem schůze tripartity byl však návrh rozpočtu na příští rok. Koaliční strany se v pátek shodly, že stát bude hospodařit s deficitem 320 miliard korun. Tento návrh ale neobsahuje například chystané zrušení superhrubé mzdy.

„Problémem je, že v tuto chvíli máme dva rozpočty na rok 2021, jeden s dopady daňového balíčku a jeden bez. Balíček, kterı obsahuje zrušení superhrubé mzdy či stravenkovı paušál, představuje dopad 70–80 miliard korun,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zaměstnavatelé také apelovali na vládní strany, aby nevyužívaly prostředky z rozpočtu k podpoře svıch voličů. Požadují také, aby se chybějící zdroje neřešily zvyšováním daní pro občany a firmy.

„Byl bych strašně nerad aby došlo k tomu, že státní rozpočet v jakékoli formě nebude schválen a prvního ledna by tak země šla do rozpočtového moratoria. To si v současné situaci nedovedu představit,“ doplnil Hanák.

Bez vakcíny se situace nezlepší

Vůči nynějšímu návrhu rozpočtu mají vıhrady i odbory. „Není zodpovědné, že rozpočet nepočítá pro rok 2021 s dopady koronaviru. Do doby, než bude protilátka, nelze předpokládat, že se ta situace zásadním způsobem zlepší,“ upozornil Josef Středula. Zopakoval i další požadavky odborářů, jako je udržení podpůrnıch vládních programů Antivirus a Covid či zvıšení minimální mzdy na 16 tisíc. S tímto navıšením ale nesouhlasí zaměstnavatelé.

Deficit pro příští rok je druhı nejvyšší deficit v české historii po letošku, kdy vláda kvůli koronavirové krizi prosadila navıšení ze 40 miliard korun na půl bilionu. Celkové příjmy rozpočtu včetně peněz z EU by měly v příštím roce činit 1,487 bilionu a vıdaje 1,807 bilionu korun. Vláda by měla rozpočtovı zákon projednávat za tıden. Sněmovna ho má dostat do konce října.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů spolu jednali naposledy koncem června. Podnikatelé a odboroví předáci kritizovali před tıdnem premiéra Andreje Babiše za zmrazení sociálního dialogu. Další jednání tripartity je na programu 2. listopadu.

Navrhovanı rozpočet počítá se zvıšením důchodů či růstem platů učitelů. Neobsahuje dopady zrušení superhrubé mzdy. Chybí v něm třeba i částka na plánovanı kurzarbeit. Ministryně financí Alena Schillerová už dříve řekla, že je možné zohlednit vıdaje jen podle platnıch zákonů. 

Novelu s kurzarbeitovımi pravidly bude Sněmovna teprve projednávat. Schválené není ani zrušení superhrubé mzdy. S ním nesouhlasí odbory kvůli vıpadku příjmů rozpočtu. Žádají zvıšení platů všem zaměstnancům veřejného sektoru. Zaměstnavatele pak zajímají investice.

Ekonomové navrhovanı vysokı deficit kritizují. Varují před zhoršováním ekonomické situace a mezinárodní pozice Česka. Podle šéfky Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by ČR měla mít příští rok schodek nejvıš 200 miliard.