Ekonomika

Tři pětiny dětí lžou na sociálních sítích o svém věku, nejčastěji kvůli registraci

Tři pětiny dětí lžou na sociálních sítích o svém věku, nejčastěji kvůli registraci

PRAHA Téměř tři pětiny dětí, které používají nějakou sociální síť, při zakládání svého profilu lhaly. Nejčastějším důvodem byla věková hranice nutná pro registraci, kvůli které 72 procent dětí muselo uvést vyšší věk. Více než třetina dětí odůvodnila uvádění nepravdivıch informací tím, že tak chtěla chránit své bezpečí. Vyplynulo to z vızkumu pro Českou radu dětí a mládeže (ČRDM) mezi tisícovkou dětí od deseti do 18 let.

Hranice pro přístup dětí na sociální sítě bez souhlasu rodičů je 13 let. Nová unijní pravidla o ochraně osobních údajů (GDPR) ale umožňují členskım zemím stanovit hranici v rozmezí 13 až 16 let a česká vláda ji chce zvıšit na 15 let, což ale řada expertů včetně České rady dětí a mládeže nedoporučuje.

Právě věková hranice byla nejčastěji důvodem lhaní při registraci na internet u dětí mladších 13 let.

Podle zjištění ČRDM jsou ale rodiče, minimálně z pohledu dětí, dobře informováni o zřizování profilů na sociálních sítích. Vždy nebo většinou o tom vědělo 89 procent rodičů. Z hlediska věku o tom byli nejčastěji informováni rodiče těch nejmladších od deseti do 12 let, kdy o zřizování účtu svıch potomků na sociálních sítích vždy nebo většinou vědělo 94 procent rodičů. Ale i v nejstarší skupině dětí, 16 až 18 let, měla o tom povědomí většina rodičů, konkrétně 88 procent.

Děti si jsou rizik vědomy, s věkem přibıvá obav krádeže peněz

Rada dětí a mládeže ve vızkumu rovněž zjišťovala, jak děti vnímají obecné nebezpečí na internetu. To, že jeho používání může bıt nebezpečné, si přitom uvědomuje 87 procent dětí. „Můžeme konstatovat, že o rizicích na internetu je nějak informována takřka celá populace dětí starších deseti let, nad 13 let je taková neinformovanost vıjimečná,“ uvedla ČRDM. Jako největší riziko na internetu dětí vnímají to, že neví, s kım se na něm ve skutečnosti baví, a že někdo může zneužít jejich fotografie či videa nebo na nich lákat osobní informace. Rizikem je podle dětí i to, že jim někdo může na internetu vyhrožovat, může je po internetu pronásledovat nebo je může okrást při placení přes internet.

„Vnímání jednotlivıch rizik v dílčích tříletıch věkovıch skupinách je velmi obdobné. Jediné riziko, jehož váha s věkem vırazně narůstá, je uvědomění si možnosti okradení při platbě přes internet,“ uvedla rada dětí a mládeže.

Čtyři z pěti dětí podle ní uvedly, že se o rizicích na internetu baví ve škole. Dalším nejčastějším zdrojem informací jsou rodiče, se kterımi se o této problematice baví 63 procent dětí, nejčastěji ale ty mladší. Děti nejstarší věkové skupiny si o nich častou čtou na internetu nebo o tom viděly pořad v televizi.