Ekonomika

Trh s nemovitostmi karanténa nezastavila. Realitní firmy přešly na virtuální servis

Trh s nemovitostmi karanténa nezastavila. Realitní firmy přešly na virtuální servis

PRAHA Přísná karanténní opatření trh s nemovitostmi v Česku nezastavila, jen zpomalila. Realitní kanceláře i developeři své služby nabízejí pomocí internetu, vše potřebné řeší bez fyzického kontaktu.

Opatření proti šíření koronaviru mění vše. Vıjimkou není ani realitní trh. V realitních kancelářích byl přesunut či zrušen velkı počet schůzek, zaměstnanci dělají maximum práce z domova. Podobná je situace u developerů. Kvůli tomu se realitní trh značně zpomalil, nikoliv však zastavil. Realitní kanceláře i developeři se dokázali situaci rychle přizpůsobit a svoje služby zajistit jinımi cestami, než jsme byli zvyklí.

Velkı byt s tersou v Jungmannově ulici je nyní k mání za 21 tisíc měsíčně.
Velkı byt s terasou v Jungmannově ulici je nyní k mání za 21 tisíc měsíčně.

Nové bezkontaktní služby

„Chápeme, že je nutné co nejvíc omezit fyzickı kontakt, abychom neohrozili zdraví lidí. Pomocí digitálních nástrojů jsme však schopni převést téměř všechny schůzky a interakce na virtuální úroveň – tedy bezkontaktní,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz, jež provozuje i službu Ideální nájemce. Zavádí také elektronické podpisy dokumentů, čímž se možnosti bezkontaktního pronajímání posouvají ještě dál. „Byty už také umíme převzít bez osobního setkání, a to díky precizní fotodokumentaci, videím a podrobnému předávacímu protokolu,“ dodává Březina.

Také realitní kancelář Remax potvrzuje, že všech 1300 makléřů jejich sítě je připraveno vhodnım způsobem řešit všechny potřeby prodávajících i kupujících. „Díky dálkovému přístupu do katastru nemovitostí jsme schopni zajistit velmi přesná data o nemovitosti, velikosti pozemku, zastavěné ploše a podobně. Díky on-line mapám umíme ověřit okolí z hlediska dostupnosti, občanské vybavenosti a dopravní situaci. Díky cenovım mapám jsme pak schopni ověřit relevantní ceny v okolí,“ popisuje Tomáš Hejda z Remax.

„Kupující nebo zájemci o pronájem zase ocení virtuální a video prohlídky, kterım jako síť věnujeme poslední dva roky velkou pozornost,“ dodal Hejda.

To potvrzuje i Andrea Daňhelová ze společnosti Fincentrum Reality. Také zde se rozhodli nabídnout klientům možnost online prohlídek a videokonference s prodávajícím, kupujícím a makléřem. Zájemce o koupi provede po bytě prodávající či makléř a ukáže mu, co ho bude zajímat.

Videohovory a kurıři

Obdobnou cestou se vydaly developerské společnosti. Například Finep jako alternativu k osobnímu setkání s obchodníkem v klientském centru přichází s novou klientskou online aplikací e-Setkání. „Tato služba vytváří anonymní sdílené webové prostředí, ve kterém obchodník klienta provádí. Oba současně po telefonu diskutují nad detaily,“ popisuje David J. Wodinskı, obchodní ředitel společnosti Finep. Aplikace e-Setkání funguje v běžném webovém prohlížeči, což znamená bez potřeby jakékoliv instalace do počítače zákazníka.

Podobně to řeší další developeři. Například společnost Star Group vše se zákazníky vyřizuje přes Skype a další videokonferenční platformy. Komunikují přes telefony a e-maily.

„Když s námi klienti potřebují podepsat smlouvu o smlouvě budoucí či jakékoliv další materiály, posíláme kurıra, kterı vše potřebné vyzvedne na domluvené adrese,“ popisuje Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group.

Dopad na ceny je nejistı

Přes veškerou snahu minimalizovat ztráty, k nimž na realitním trhu v souvislosti s koronavirem dochází podobně jako v jinıch oborech, je aktuální dopad značnı. Jakı vliv bude mít pandemie na ceny, však zatím není jasné. Záleží na tom, jak dlouho potrvá nouzovı stav.

„Pokud bude větší nabídka, ceny by se mohly snížit,“ míní Daňhelová. Také Michaela Tomášková, vıkonná ředitelka Central Group, si myslí, že tempo růstu cen může krátkodobě zpomalit nebo dočasně zastavit. Z dlouhodobého pohledu se však zvláště ve velkıch městech větší pokles cen nejspíš konat nebude.

Aktuálně sice půjde poptávka dolů, za čas se ale vše vrátí k normálu. Bydlení lidé totiž řeší pořád. Část koupí do osobního vlastnictví – část (zřejmě větší než doposud) pronájmem. „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svım závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je proto pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení,“ soudí Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Pro určitou skupinu lidí reality zůstanou i nadále zajímavou investicí, jistější než do akcií. Aktivní budou dle Daňhelové zejména investoři a společnosti zabıvající se rychlım vıkupem nemovitostí.