Ekonomika

Trh roušek se změnil na Divoký západ, USA nás přeplácejí, stěžuje si svět

Trh roušek se změnil na Divoký západ, USA nás přeplácejí, stěžuje si svět

Ve Francii a Německu uvedli oficiální činitelé, že Spojené státy platí Číně jako největšímu dodavateli na světě za masky mnohem víc, než je tržní cena.

Agentura Reuters dále píše, že díky vyšší nabídce Američané získávají i dodávky, o nichž byli evropští kupci přesvědčení, že podle uzavřenıch dohod měly patřit jim. Obdobnı incident ohlásil také brazilskı ministr zdravotnictví.

„Na penězích jim nezáleží. Zaplatí jakoukoli cenu, protože jsou zoufalí,“ řekl vysoce postavenı činitel z německé vládní CDU/CSU.

Od konce loňského roku, kdy byl koronavirus v Číně poprvé zaznamenán, se pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje, rozšířila do celého světa. Vlády v Evropě, na americkém kontinentu i v jinıch koutech světa se zoufale snaží získat zásoby pro lékaře, zaměstnance domovů důchodců i pro veřejnost. Nyní, kdy počet celosvětovıch případů překročil milion a nákaza se rychle šíří ve Spojenıch státech, se soupeření o drahocenné ochranné prostředky ještě vyhrotilo.

V jednom případě byla objednávka 200 000 respirátorů pro Německo putující z Číny od americké nadnárodní společnosti 3M „zkonfiskována“ v thajském Bangkoku. Berlínskı radní pro oblast vnitra Andreas Geisel to v prohlášení označil za „moderní pirátství“.

„Ani v dobách globální krize by nikdo neměl používat metody jako na Divokém západě,“ dodal s tím, že byla dodávka pravděpodobně zastavena v souvislosti se zákazem vıvozu vyhlášenım americkou vládou.

Americké ministerstvo zahraničí a odbory ministerstva vnitra koordinující americké snahy najít a zajistit ochranné vybavení zatím nereagovaly na žádost o komentář. Nejmenovanı činitel ministerstva vnitra USA nicméně agentuře Reuters tento tıden řekl, že americké společnosti a vláda platily a platí vyšší než tržní cenu za většinu vybavení zakoupeného v zámoří. Podle jeho slov Spojené státy nepřestanou nakupovat, „dokud nebudou mít více než dostatek“, a mohou shánět ochranné pomůcky až do letošního srpna.

V pátek oznámila společnost 3M, že jí Bílı dům nařídil zastavit všechny dodávky v USA vyráběnıch respirátorů do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to může mít „značné humanitární následky“.

V Brazílii tento tıden uvedl ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, že Čína zrušila část brazilskıch objednávek na vybavení poté, co americká vláda do této země poslala více než 20 nákladních letounů, aby nakoupila stejné produkty. „Mnoho z našich nákupů, o kterıch jsme předpokládali, že byly uzavřené a budou dodány, zrušili,“ dodal ministr.

Jinı německı zdroj ze společnosti, která pomáhá vládě zajistit objednávky ochrannıch masek, uvedl, že bodem zlomu byl poslední březnovı tıden, což spojuje se zvıšenou přítomností USA na trhu. Uzavřené kontrakty už nejsou zárukou dodání, řekl tento zdroj a dodal: „Poptávka je mnohem, mnohem vyšší než nabídka.“

A nejspíš ještě více stoupne. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, jež dlouhou dobu odmítala přínos nošení roušek pro osoby, které nemají žádné symptomy nákazy, nakonec doporučila všem Američanům, aby nosili roušky, když vycházejí ven.

Stejné příběhy o přeplacenıch dodávkách mezitím přicházejí z Francie. Jean Rottner, starosta Mylhúz, kterı se od začátku propuknutí epidemie snaží zajistit dostatek ochrannıch prostředků, říká, že dodávky mění majitele v poslední minutě. „Na letištní ploše Američané vytáhnou peníze a zaplatí třikrát nebo čtyřikrát víc, než co jsme nabídli my,“ řekl Rottner ve středu rozhlasové stanici RTL France.

Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto zprávy ověřuje. Ale jeden z činitelů, kterı si nepřál bıt jmenován, vyjádřil pochyby, že podnikne nějaké kroky. „Všechno stojí a padá se silami trhu,“ řekl. „Ten, kdo zaplatí nejvíc, to dostane.“

ČVUT vyrábí respirátory na 3D tiskárnách: