Ekonomika

Totální brexit má nastat 1. ledna 2021. Jen hrstka britských firem čeká výhody

Totální brexit má nastat 1. ledna 2021. Jen hrstka britských firem čeká výhody

Británie z EU vystoupila na konci letošního ledna, teprve koncem prosince ale vyprší přechodná fáze, kdy platila téměř stejná pravidla.

Polovina dotazovanıch zatím netuší, jak se konec přechodného období projeví na jejich podnikání. Že by jim brexit mohl prospět, uvedla jen tři procenta z nich.

"Podniky těžce poškodil covid-19 a teď se před nimi rısuje další vızva v podobě brexitu," uvedl šéf poradenské firmy Nick Golding. "Je to nanejvıš kritická situace pro vedení, která zkoušejí plánovat, ale nemají ponětí, pro co vlastně plánují. Mnoho z nich přitom má už v důsledku pandemie menší zdroje," dodal.

Británie nyní jedná s Evropskou unií o obchodní dohodě. Pokud se ji nepodaří včas uzavřít, hrozí příští rok cla, fronty na hranicích a další překážky v obchodě.

Vystoupení Británie z EU bez dohody se obávají i čeští exportéři, pro něž je země pátım největším odběratelem. Administrativní problémy a zpoždění při přepravě zboží do Británie čeká v případě, že se dohodu nepodaří uzavřít, místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.