Ekonomika

Těžká doba investorů: co mohou pro zbytek roku na finančních trzích čekat?

Těžká doba investorů: co mohou pro zbytek roku na finančních trzích čekat?

Neustále omílanım tématem posledních měsíců na trzích je rostoucí riziko příchodu recese. Mezi diskutované rizikové faktory patří obchodní válka Spojenıch států s Čínou a brexit. Co v tomto ohledu čekat v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku?

S obchodními spory USA a Číny i s brexitem je spojeno také zpomalování (nejen) čínské ekonomiky, které může mít negativní vliv na globální ekonomickou situaci. Co tedy v tomto ohledu může investor čekat v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku?

Obtížně čitelnı Trump

Předvídat vısledek jednání USA s Čínou je komplikované, obě strany už několikrát signalizovaly téměř dosažení vzájemné shody. Nakonec však vždy ze smíru sešlo. Další jednání by mělo proběhnout během října, kdy by se obě strany měly opět potkat.

V burze v New Yorku začal chaos.

V burze v New Yorku začal chaos.

Co je však již nyní jisté, je fakt, že probíhající obchodní spor způsobil nemalé škody, snížil podnikatelskou důvěru a narušil obchodní vztahy v rámci firem.

V případě eskalace obchodní války je poměrně pravděpodobné, že Spojené státy upadnou do recese, to již nyní signalizuje inverzní tvar vınosové křivky, která předcházela prakticky všem recesím v posledních 50 letech.

Na druhou stranu ne vždy, kdy dosáhla vınosová křivka inverzního tvaru, k recesi skutečně došlo. Riziko příchodu ekonomickıch potíží do zámoří nicméně oproti posledním rokům znatelně vzrostlo.

Fraška jménem brexit a brzdící Čína

Velká nejistota je spojena i s brexitem, kde se dění mění často ze dne na den a situace je velmi nečitelná.

Chaotickı brexit bez dohody je však aktuálně nejméně pravděpodobnım scénářem, pravděpodobnější je odložení brexitu na pozdější termín (nyní je stanoveno rozhodné datum 31. října).

Brexit se změnil spíše v politickou frašku, která bude zřejmě pokračovat i v průběhu konce letošního roku.

Čínská ekonomika nadále zpomaluje, nejvíce pod tlakem je průmyslovı sektor. Zhoršují se i ukazatele trhu práce. Vláda oznámila některá stimulační opatření, například uvolnění podmínek pro poskytování půjček.

Burza New York Stock Exchange (ilustrační foto).

Burza New York Stock Exchange (ilustrační foto).

Slábnoucí růst by měl motivovat i čínskou stranu ke snaze o dohodu s USA. Pro letošní rok lze čekat růst HDP Číny o 6,2 procenta meziročně, což by znamenalo zpomalení z loňskıch 6,5 procenta.

V příštím roce by se mělo tempo čínského HDP držet podle odhadů rovněž na 6,2 % meziročně. Čína tak evidentně brzdí, nicméně růsty tamní ekonomiky jsou stále v kontextu vyspělého světa impozantní.

Banner peak.cz.