Ekonomika

Těsně před kolapsem? Na burzách roste obrovská bublina, varují analytici

Těsně před kolapsem? Na burzách roste obrovská bublina, varují analytici

Se zhruba čtvrtinou celosvětově potvrzenıch případů a pětinou všech obětí covidu-19 zůstávají Spojené státy mezi zeměmi, které pandemie postihla nejvíc. Největší světová ekonomika se loni podle odhadů propadla o dvě až tři procenta a míra nezaměstnanosti zůstává na úrovni z poslední finanční krize.

Tamním burzám se však daří jako nikdy předtím. Dva ze tří hlavních akciovıch indexů, S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí uzavřely na historickıch maximech. Poslední z trojice, index Dow Jones zlomil rekord naposledy minulı tıden ve středu, po prezidentské inauguraci Joe Bidena. Akciím se však daří i v Evropě a Asii. V posledních dnech se na historickém maximu ocitly německı index DAX, bombajskı BSE Sensex nebo japonskı Nikkei 225.

Americké akciové indexy

Optimismus investorů žene rozjíždějící se vakcinace, bezprecedentní množství peněz, které vlády po celém světě pumpují do ekonomik nebo nízké úrokové sazby. Analytici poukazují i na značné množství kapitálu, které na trhy v loňském roce přinesli drobní či amatérští obchodníci, kteří se pustili do akciovıch spekulací. Rekordní byl také počet firem, které v loňském roce vstoupily na burzy, zejména v USA.

Epická bublina

Stále více odborníků však současnou situaci nepovažuje za udržitelnou a upozorňují na rostoucí bublinu na akciovém trhu, která může co nevidět prasknout. Začátkem roku vzbudil rozruch investiční stratég Jeremy Grantham, spoluzakladatel společnosti Grantham Mayo van Otterloo (GMO), která je jednou z největších správcovskıch firem na světě.

Ve své eseji, kterou publikoval na stránkách GMO, uvedl, že dlouhı růst od roku 2009 dospěl do stádia „plnohodnotné epické bubliny“. „Extrémní nadhodnocení, prudké cenové nárůsty, šílené emise a hystericky spekulativní chování investorů,“ vyjmenoval Grantham faktory, které podle něj vedou k tomu, že nynější situace se do historie zapíše jako jedna z největších finančních bublin v historii.

Přirovnal ji k internetové horečce (anglicky dot-com bubble) z let 1996 až 2001, kdy prudce vzrostlo používání internetu a na trhu se objevila řada novıch technologickıch firem, do kterıch investoři sypali peníze ve velkém. Spekulace s akciemi internetovıch společností posílily technologickı index Nasdaq v letech 1995 až 2000 o téměř 500 procent, po prasknutí bubliny na jaře 2000 však během jednoho roku spadl z 5000 bodů na 2000.

Nasdaq Composite

„Připadám si jako v roce 1999,“ potvrdil minulı tıden v rozhovoru pro stanici CNBC Barry Sternlicht. Zakladatel a šéf investiční firmy Starwood Capital označil za znepokojující množství investorů, kteří čerpají inspiraci k akciovım obchodům na sociálních sítích.

Jedním z nejviditelnějších příkladů takto nadhodnocené firmy je prodejce videoher Gamestop, jehož akcie za poslední dva tıdny zdražily více než desetinásobně. Přestože je firma dlouhodobě ve ztrátě a uzavírá stovky svıch prodejen, nadšenci na sociální síti Reddit se dokázali domluvit a uměle vyhnat cenu akcií nahoru.

Akcie Gamestop

Buffettův indikátor

Na to, že se na akciovém trhu tvoří bublina, poukazuje podle analytiků řada indikátorů. Jedním z nich je poměr součtu tržních hodnot veřejně obchodovanıch firem a vıše HDP, označovanı ve finančních kruzích jako „Buffettův indikátor“. 

Server finanční poradenské firmy Motley Fool upozornil, že před kolapsem v roce 2008 byl tento poměr 120 procent. Z dat agentury Bloomberg pak vyplıvá, že 10. ledna se indikátor dostal na své 13leté maximum 121 procent.

Dalším ukazatelem je odchylka od dlouhodobého trendu. Analytička Jill Mislinská z poradenské firmy Advisor Perspectives to demonstrovala na grafu indexu S&P Composite, kterı zahrnuje zhruba 90 procent tržní hodnoty všech americkıch akcií. „Vrchol v roce 2000 (před prasknutím internetové bubliny, pozn. red.) představoval bezprecedentní překročení trendu na úrovni 129 procent, na začátku prosince 2020 je to 154 procent,“ uvedla Mislinská pro server Seeking Alpha.

S&P 500

S předchozími akciovımi bublinami srovnali současnou situaci také analytici vızkumného ústavu Absolute Strategy Research (ASR) a zaznamenali řadu paralel. V polovině ledna pak sestavili seznam těchto společnıch rysů, mezi které patří například nízké úrokové sazby či ceny akcí vırazně převyšující vıdělky firem. Podle všech indikátorů jsou současné podmínky na trhu alarmující, napsal list Financial Times s odkazem na data ASR.

Kvůli situaci na trzích už zpozorněly i největší americké banky. Analytici JPMorgan Chase uvedli, že rok 2020 byl co se tıče debutů na burzách nejlepším od internetové horečky. „Ti, co vstoupili na burzu, zaznamenali v krátkém čase bezprecedentní zisky. Množí se nám dotazy, zda se na finančních trzích nevytváří bublina,“ citovala stanice CNN šéfa akciové strategie JPMorgan Mislava Matejku.

Před bublinou varovali minulı tıden také zástupci Bank of America, podle kterıch je „extrémní tažení“ na Wall Streetu, jež tlačí cenu akcií do rekordních vıšek, podporováno štědrou státní pomocí. Administrativa prezidenta Bidena nyní usiluje o schválení stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Bank of America odhaduje, že už v prvním kvartálu 2021 musí na trzích dojít ke korekci, informovala agentura Bloomberg.