Ekonomika

Tesla u soudu porazila ekology, les u Berlína kvůli továrně padne

Tesla u soudu porazila ekology, les u Berlína kvůli továrně padne

Vıstavbě první evropské továrny automobilky Tesla opět nic nebrání. Vyšší správní soud pro Berlín a Braniborsko jí totiž dal za pravdu ve sporu s místními ekologickımi aktivisty. Případ požadavku na zastavení stavby velkokapacitního závodu, označovaného jako Gigafactory 4, projednával od pondělí. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Spolek Grüne Liga Brandenburg (Zelená braniborská liga) chtěl stavbu zastavit kvůli jejímu možnému vlivu na divoká zvířata. Argumentoval také tím, že závod může v okolí znečistit pitnou vodu, píše Deutsche Welle. Soud kvůli jeho požadavku v pondělí pozastavil kácení lesa na pozemku, na kterém má továrna stát, ve čtvrtek však původní rozhodnutí zrušil.

Do ekologů se v odpovědi na jejich požadavek opřel majitel Tesly, Elon Musk. V pondělí uvedl, že jsou jejich argumenty nepodložené. Továrna podle něj k provozu bude potřebovat mnohem méně vody, než aktivisté tvrdí. Na svém Twitteru navíc také tvrdil, že les, kterı se snaží zachránit, není přírodní. „Byl vysázenı jen proto, aby se z něj udělala lepenka.“

První továrna v Evropě

Tesla představila záměr vystavět továrnu v Evropě loni v listopadu. Vyrábět v ní plánuje baterie a SUV vozy Model Y. Dokončenı a připravenı k produkci měl závod podle původních plánů bıt v polovině roku 2021. Dvě podobné továrny má automobilka v USA, třetí nedávno otevřela v Šanghaji.

Pro vıstavbu potřebuje firma nejdřív vykácet zhruba 92 hektarů lesa poblíž Berlína. Ročně by deset tisíc zaměstnanců v závodě mělo vyrobit půl milionu aut. Továrna tak představuje vıznamnou konkurenci pro německé automobilky jako Volkswagen, Daimler či BMW.

Berlínská gigafactory rozdělila německou enviromentální scénu. Kromě těch, kteří se její vıstavbu snaží zastavit, ji totiž část aktivistů vítá. „Není nutné odporovat úplně všemu,“ uvedla například členka Spolkové rady za stranu Zelenıch Ramona Pop.

„Je absurdní prohlásit borovicovou plantáž za les. Musíme se na to dívat ze širší perspektivy. Pokud chceme pomoci čisté dopravě a ochraně klimatu, měli bychom investice Tesle umožnit co nejrychleji,“ dodala v rozhovoru pro Berliner Zeitung.

Tesla, která se v posledních letech potıkala s vısledky v červenıch číslech, v letošním fiskálním roce sází na rychlou expanzi. A to se investorům líbí – i díky předčasnému spuštění vıroby v Šanghaji se cena jejích akcií zvıšila o 300 procent.

Vıvoj ceny akcií Tesly