Ekonomika

Tesla dostala povolení k zahájení výroby elektromobilů v Číně, staví závod za dvě miliardy

Tesla dostala povolení k zahájení výroby elektromobilů v Číně, staví závod za dvě miliardy

Šanghaj  Americká společnost Tesla Inc. může začít vyrábět své elektromobily v Číně. Čínské ministerstvo průmyslu nyní oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválenıch vırobců aut a poskytlo vırobci elektrickıch automobilů certifikát, kterı v zemi potřebuje.

To znamená, že Tesla doslala zelenou k zahájení vıroby, uvedl šéf konzultační firmy Automotive Foresight Ja-le Čang. Vırobu může podle něj zahájit kdykoliv.

Tesla staví závod za dvě miliardy USD (46,5 miliardy Kč) v Šanghaji. Bude to její první závod na vırobu aut v zahraničí.

Agentura Reuters na počátku měsíce oznámila, že Tesla plánuje zahájit vırobu v Číně už tento měsíc. Zatím však není jisté, zda se jí podaří splnit cíl vıroby pro konec letošního roku kvůli nejistotě související s objednávkami, pracovní sílou a dodavateli. Záměrem je do konce roku vyrábět v závodě nejméně 1000 vozů Model 3 tıdně.

Závod Tesly bude první továrnou na vırobu automobilů plně vlastněnou zahraniční firmou v Číně a je signálem toho, že Čína se snaží více otevřít svůj automobilovı trh. Úřady Šanghaje také nabídly Tesle pomoc, aby se urychlila vıstavba závodu. Čína rovněž na konci srpna vyřadila modely Tesly ze seznamu aut, na která se vztahuje desetiprocentní daň z obratu.