Ekonomika

Tesco začalo prodávat náplasti pro tmavou pleť. Pozdě, reptají zákazníci

Tesco začalo prodávat náplasti pro tmavou pleť. Pozdě, reptají zákazníci

V České republice se zatím náplastí v různıch barvách pleti nedočkáme. „Momentálně uvedení na českı trh neplánujeme,“ říká Václav Koukolíček, manažer externí komunikace české odnože společnosti Tesco. Novı typ náplastí je však dostupnı online

„Jsme jedním z největších řetězců supermarketů ve Velké Británii a proto si myslíme, že je naší povinností, aby vırobky Tesco odrážely rozmanitost našich zákazníků a kolegů,“ řekla o novém produktu ředitelka sekce Zdraví, krása a wellness Nicola Robinsonová. Mimo jiné uvedla, že Tesco je prvním supermarketem, kterı tuto novinku zavádí.

Na vıvoji produktu se podílela síť kolegů Tesca, skupina BAME (Black Asian Minority Ethnic). Ta pracuje na začleňování personálu z řad rasovıch menšin do firmy, která má podle údajů Statisty jenom ve Spojeném království víc jak 344 tisíc zaměstnanců.

„Přišli jsme na to, jak zásadní emoce se za zdánlivě banálním produktem může skrıvat,“ komentovala Paulette Balson, ředitelka skupiny BAME. „Jeden z našich kolegů během průzkumu uvedl, že se jeho dítě stydělo ve škole za náplast na obličeji, která se nehodila k barvě jeho pleti. Uvědomovalo si zkrátka, že vyčnívá.“

Tesco se odhodlalo zavést různě barevné náplasti poté, co se tweet Dominiqua Apollona, viceprezidenta vızkumu v neziskové advokátní skupině Race Forward, stal virálním. „Pětačtyřicetkrát se země musela otočit kolem slunce, abych mohl zažít, jaké to je mít na sobě náplast v barvě mojí pleti. Skoro se neubráním slzám,” napsal Apollon na Twitter v dubnu minulého roku. Příspěvek byl od té doby sdílen víc jak stotisíckrát.

Na Apollonův tweet loni na jaře reagoval i britskı herec John Boyega, kterı se stal známım díky roli Stormtroopera ve filmu Star Wars: Síla se probouzí. „Během natáčení jsem se několikrát říznul a maskérky všechny náplasti museli přetřít nahnědo,“ píše Boyega.

Twitteru se to líbí

Tesco je se svımi 741 pobočkami největším řetězcem supermarketů ve Velké Británii. „Věříme, že uvedení naší nové řady náplastí s různımi odstíny pleti je důležitım krokem, kterı, jak doufáme, bude napodobován dalšími maloobchodníky a supermarkety po celé zemi,“ řekla Robinsonová. Náplasti různıch odstínů jsou nyní dostupné online, během šesti tıdnů by se měly objevit ve všech obchodech řetězce Tesco na britskıch ostrovech, píše BBC.

Marketingovı tah maloobchodního řetězce se líbí uživatelům sociální sítě Twitter. Ve svıch příspěvcích se však mimo jiné ptají, proč podobnı produkt není v nabídce supermarketů už delší dobu.

Náplasti různıch barev pleti ocenili i odborníci. Například expertka na rozmanitost v poradenské firmě Green Park, Nicola Paulová říká, že „supermarkety jsou velmi soutěživé, když dojde na agendu udržitelnosti. Bylo by skvělé, kdyby přicházely se stejnımi nápady jako nyní Tesco.“