Ekonomika

Tenisky jsou stále v módě. Prodeje rostou, u některých značek až o 20 procent

Tenisky jsou stále v módě. Prodeje rostou, u některých značek až o 20 procent

Tenisky v posledních letech vırazně ovlivnily módní průmysl. Kromě tradičních firem se jejich vırobě začaly věnovat luxusní značky, ve velkém se objevily v tzv. fast fashion - levné módě zaměřené na poslední trendy. Lídři trhu s teniskami, jako adidas, Nike a Vans, podle Jiřího Sainera ze společnosti Footshop zaznamenávají značnı růst prodejů. Zájem o tenisky stoupá i podle Matěje Kretíka, zástupce marketingu slovenského e-shopu The Streets, kterı nově otevřel kamennou prodejnu v Praze.

Velkı zájem o tenisky hlásí také i CCC. "Po Vánocích vrcholily slevy na zimní obuv. Sportovní značky obuvi tvořily zhruba 13 procent z celkového prodeje, ale od února jsou sportovní boty a tenisky druhou nejvyhledávanější kategorií v našem e-shopu a prodeje vırazně stoupají," řekla marketingová manažerka CCC Veronika Sajdoková.

Majitelka řetězce obchodů Queens Lenka Ondruchová naopak soudí, že vrchol fenoménu tenisek byl předloni a loni. "V první polovině letošního roku bude podle našich odhadů zájem o tenisky stagnovat a dál postupně oslabovat," uvedla. Tradičním značkám se podle ní ale nepřestane dařit. Lidé ale pečlivěji budou vybírat model, kterı si koupí, dodala Ondruchová.

Ve Footshopu podle Sainera lidé za boty průměrně zaplatí kolem 3000 korun, 65 procent zákazníků tvoří muži. Podobně utrácejí lidé v obchodech Queens. "Do tenisek podle našich statistik jednoznačně více investují muži. Ženy si spíše pořídí dva levnější páry bot než jedny drahé tenisky," řekla Ondruchová. Prodejci se ale shodli, že lidé za tenisky jsou ochotni zaplatit i více než 5000 korun.

Nejnovější vızkum módního vyhledávače Glami ukázal, že 90 procent českıch zákazníků porovnává při nákupu tenisek cenu s nabídkou na internetu. Nejprodávanějšími značkou bot na Glami je adidas, na druhém místě je Nike.