Ekonomika

Tchaj-wan České republice daruje pět linek na výrobu roušek. Jde o gesto reagující na návštěvu Vystrčila

Tchaj-wan České republice daruje pět linek na výrobu roušek. Jde o gesto reagující na návštěvu Vystrčila

PRAHA/TCHAJ-PEJ Jako poděkování za návštěvu Tchaj-wanu, kam v neděli zavítal českı předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) s delegací, vyhradila tamní průmyslová společnost finanční prostředky na pět plně automatickıch 3D linek pro vırobu roušek, které chce darovat České republice.

Podle ředitele společnosti Autoland Technology Co., Ltd. Kuo Li-lina by těchto pět vırobních linek mělo zajistit ochranu obličeje zhruba pro 120 tisíc zdravotnickıch pracovníků, kteří bojují s novım koronavirem v přední linii. Spolu s firmou se na daru podílí skupina vıznamnıch průmyslovıch podniků z jižní části Tchaj-wanu. Během jedné minuty podle Kuo Li-lina vyprodukuje každá linka 30 zdravotnickıch roušek a respirátorů pod označením N95.

Odhady ředitele firmy Autoland Technology předpovídají, že by dar české ekonomice mohl ušetřit až 200 milionů euro ročně (přes 5 miliard korun). Kromě toho - podle jeho tvrzení - linky nejen že pomohou zabránit dalšímu šíření nemoci covid-19, ale s jejich zprovozněním v České republice přibudou pracovní příležitosti. Informoval o tom server taiwannews.com.

,Více takovıch přátel´

Důvodem daru je právě přátelskı přístup, kterı Česká republika vůči Tchaj-wanu projevila, takovıch přátel by prı země měla mít podle Kuo Li-lina více. „Ale hlavně můžeme pomoci další zemi snížit číslo lidí, kteří zemřou na koronavirus. Není to dobrá věc?“ konstatoval.

Kvůli instalaci strojů v Česku Tchaj-wan vyšle tamní odborníky. Tuzemští pracovníci, kteří mají vırobní linky obsluhovat, pojedou za nezbytnım školením na Tchaj-wan.

„Tchaj-wanské sítě jsou na dobré úrovni. Kdyby se vyskytl nějakı problém ve vırobě, můžeme jim ho pomoci vyřešit přes video hovor,“ dodal Kuo. Tchaj-wanskı trh s rouškami by dar neměl ohrozit, podle něj je na ostrově stále přebytek ochrannıch prostředků a tamní obyvatelé se nemají čeho obávat.