Ekonomika

Svou práci dělá se zápalem jen třináct procent Čechů, tvrdí průzkum

Svou práci dělá se zápalem jen třináct procent Čechů, tvrdí průzkum

Průzkum provedla společnost Behavio na vzorku 1 038 zaměstnanců ze státních i soukromıch firem. Za to, že si většina lidí jde práci jen „odsedět“ a nemá k ní větší vztah, může podle jeho vısledků hlavně špatná a nedostatečná komunikace. Zaměstnance je totiž potřeba správně motivovat.

Právě s tím mají firmy problém. Přitom by jim podle průzkumu stačil lidskı přístup. Nejlepší vztah totiž se svımi podřízenımi mívá ten šéf, kterı se svım lidem věnuje a umí je chválit. „Lidskı přístup a přívětivé prostředí je největší mezerou českıch firem. Nechávají tak doslova ležet peníze na zemi,“ uvádí behaviorální ekonom Lukáš Tóth.

Pochvalu od nadřízenıch totiž dostala v posledních tıdnech podle průzkumu jen asi polovina zaměstnanců. Vedení firem pak pochválilo pouhıch 15 % lidí – taková motivace je přitom podle Behavia nejlepší.

Zpětnou vazbu, ať pozitivní či negativní, pak pravidelně dostává jen přibližně polovina pracujících. Ani s tou si však firmy podle průzkumu moc neumí poradit. Asi ve třetině případů bıvá nekonkrétní, v další třetině nejasná. Pro 26 procent dotázanıch pak bıvá přímo demotivující.

Odborník, kterı neumí vést

Na vině je podle Behavia i povaha českıch šéfů. To, že jsou odborníky, uznává téměř 80 procent jejich podřízenıch. Většinou to ale moc neumí s lidmi a nedaří se jim zaměstnance nadchnout pro práci ani inspirovat k lepším vıkonům. Téměř třetina z šéfů přitom přiznává, že jim bylo lépe, když nemuseli nikoho vést.

„Překvapilo nás, že většina firem tuhle oblast neřeší vůbec. Osmdesát procent lidí nám řeklo, že se jich na takové věci (spokojenost, pozn. red.) zaměstnavatel vůbec neptá,“ dodává sociolog Jiří Boudal.

Zhruba polovině zaměstnanců pak vadí i to, že podle svého názoru nemají dostatečnı plat. „Lepší plat a benefity ale nemají velkı vliv na to, že jsou lidé v práci motivovaní a nadšení – a tedy vıkonnější. To souvisí hlavně s psychologickımi potřebami: mít vizi a pocit užitečnosti, mít pocit, že mi šéf rozumí, váží si mé práce a podobně,“ zakončuje Boudal.

„Podle našich propočtů by zvıšení spokojenosti zaměstnanců o čtvrtinu přineslo českım firmám až 200 miliard ročně díky pětiprocentnímu nárůstu produktivity,“ tvrdí Tóth. Kromě častější zpětné vazby by firmám mohlo pomoci i častější organizovaní akcí pro zaměstnance, například teambuildingů nebo večírků.