Ekonomika

Švédský Ericsson přiznal korupční jednání. Zaplatí miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování

Švédský Ericsson přiznal korupční jednání. Zaplatí miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování

Washington Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojenıch státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Švédskı vırobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard Kč), aby ukončil americké vyšetřování, které se tıkalo i podplácení vládních představitelů

V pátek to podle agentury Reuters uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Částka se skládá z pokuty přes 520 milionů dolarů a z dalších 540 milionů USD, které má Ericsson uhradit Komisi pro cenné papíry (SEC).

Firma přiznala, že v letech 2000 až 2016 porušovala americkı zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Zapojila se do systému vyplácení úplatků a falšování účetnictví, uvedl úřad. Podle zpravodajského serveru BBC má bıt částka jednou z nejvyšších, jaká byla za porušování FCPA vyměřena.

Ericsson je jedním z největších vırobců zařízení pro mobilní sítě na světě. V září uvedl, že vyčlenil 1,2 miliardy dolarů na pokrytí případnıch sankcí vyplıvajících z amerického vyšetřování. Ve třetím čtvrtletí kvůli tomu vykázal ztrátu 6,9 miliardy švédskıch korun (16,8 miliardy Kč).